marketline - datecs - Fisco - epos BT

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
calfav592
Mesaje: 142
Membru din: Joi Oct 08, 2015 12:19 am

marketline - datecs - Fisco - epos BT

#1 Mesaj de calfav592 »

Buna seara, lucrez în Saga - Client Server, Marketline și folosim casa de marcat Datecs. Avem instalat Fisco. Întrebarea este: se poate configura aceasta combinație astfel încât dacă încasez cu card, și dau accept și tipărire în Market Line, sa printeze bonul fiscal pe datecs (încasare card) concomitent cu bonul de la Epos BT? Sa nu mai fiu nevoit sa introduc datele manual pe Epos? Mulțumesc frumos.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: marketline - datecs - Fisco - epos BT

#2 Mesaj de balazse »

Nu ma pricep la asa ceva, dar ai posibilitatea sa conectezi "Epos BT" la calculator?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: marketline - datecs - Fisco - epos BT

#3 Mesaj de chirigiui509 »

Da, există această posibilitate flow-ul din MarkeLine fiind următorul:
- la selectarea metodei de plata se inscrie suma ce urmeaza a fi achitata prin debitarea unui card bancar
- MarketLine trimite catre POS (prin intermediul driver-ului) informatia de plata si asteapta mesajul de confirmare/reject:
a) dacă POS-ul confirma efectuarea platii, MarketLine merge mai departe către tipărirea bonului fiscal
b) dacă POS-ul rejectează încasarea (fonduri insuficiente de exemplu) MarketLine reia procedura de asociere a metodei de plată

Există câteva condiții:
- driver-ul să permită interfațarea cu POS-ul bancar
- POS-ul să aibă deblocate porturile de interconexiune (operațiunea o face cineva de la bancă)

Personal am implementat acest sistem de lucru utilizând AMEF-uri Tremol și Datex, driver FiscalNet PLUS, POS-uri (terminale fixe, interfațate prin cablu) de la BT. Dacă sistemul dumneavoastră se bazează pe un terminal mobil cu OS ANDROID, ar trebui sa discutați la bancă https://btepos.ro/pos#stayhere și la Fisco.

Succes!

Scrie răspuns