emitere facturi cu cod QR

Despre servicul gratuit de facturare online FGO
Mesaj
Autor
blanaruc605
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 02, 2022 12:05 pm

emitere facturi cu cod QR

#1 Mesaj de blanaruc605 »

Buna ziua
stie cineva daca se pot lista facturi ci cod QR in saga ? pentru programul Casa verde facturile trebuie sa aiba cod QR nu cod de bare . Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: emitere facturi cu cod QR

#2 Mesaj de tomac »

Nu, nu se pot.
Ca idee însă, ce informație ar trebui să conțină acel cod QR?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

blanaruc605
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 02, 2022 12:05 pm

Re: emitere facturi cu cod QR

#3 Mesaj de blanaruc605 »

informatii despre beneficiar , lista echipamentelor din factura , informatii despre destinatar , foarte multe ....

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: emitere facturi cu cod QR

#4 Mesaj de chirigiui509 »

Dacă este vorba de Ordinul 1.063 din 26 aprilie 2023, la art.25, pct.(4) găsim:
(4) Factura trebuie să prevadă codul QR, în care vor fi cuprinse: numărul şi data facturii fiscale, adresa locului de domiciliu menţionată în cartea de identitate, pentru persoanele fizice, adresa de implementare menţionată în extrasul de carte funciară, pentru unităţile de cult, atributele de identificare ale beneficiarului pentru care a fost emisă factura, puterea instalată, seriile de identificare a panourilor şi a invertorului montate.
(5) Factura poate fi însoţită de anexă.

Soluția vine (în opinia mea) din prevederea de la punctul (5) care vorbește despre o anexă (document ce devine parte integrantă a facturii). Dacă prevederea (cerința) legală e alta, oricum soluția de mai jos rămâne valabilă.

Revenind la cerința de înscriere a tuturor informațiilor într-un cod QR:
- când volumul de informații este mare iar structura datelor este complexă, codul QR este și el complicat (din punct de vedere grafic);
- un cod QR complex necesită ca imaginea grafică a acestuia să fie imprimată la o rezoluție ridicată și pe o suprafață care să asigure citirea informației;
- o dezvoltare software de tipul celei la care face trimitere ordinul este una "custom" și (la data la care vorbim) nu știu să existe o aplicație de facturare care să cuprindă aceste cerințe.

Cum s-ar putea rezolva?!
- folosiți o platformă de generare a codurilor QR (on-line sau desktop, gratuite sau nu);
- construiți un "standard" de generare a textului ce va fi cuprins în codul QR (puteți face asta într-un excel sau într-un notepad);
- în aplicația de generare a codurilor QR introduceți textul ce cuprinde informațiile cerute de ordin;
- imaginea codului QR o descărcați în anexa la factură (anexă pe care de asemenea o puteți standardiza/automatiza).

Cum s-ar putea automatiza?!
- întregul flow operațional poate fi automatizat de la simplu la f.f.complex;
- vă puteți folosi de exportul din SAGA, de fișierul XML asociat facturii (pe care oricum o înregistrași în SAGA), de alte tabele (preluate de asemenea din SAGA);
- puteți folosi proceduri de la editarea unui "template" de anexă până la "mail merge" între un excel (conținând informații preluate din SAGA) si un word (de exemplu);
- puteți lua în calcul dezvoltarea unei aplicații personalizate care să facă asta dacă este necesar să generați ți alte raportări, statistici sau să aveți informații de trasabilitate (altfel, nu s-ar justifica).

Pentru a înțelege pe deplin complexitatea unui astfel de demers, încercați un test aici https://bit.ly/3E9drXT
- introduceți un text mai lung;
- generați codul QR (e gratuit);
- salvați imaginea si tipăriți-o (atenție la eventualele modificări ale dimensiunii pătratului în care s-ar înscrie imaginea codului);
- scanați QR-ul și vedeți dacă merge.
În funcție de natura conținutului/informației, experimentul se va dovedi a fi relevant în raport cu cerințele ordinului.

Năstrușnică cerere! Succes!

Scrie răspuns