erori la validare D112

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
cirstoiua
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 30, 2013 3:26 pm

erori la validare D112

#1 Mesaj de cirstoiua »

Mi s -a schimbat Adobe, iar acum, la validarea D112 imi apare ca am erori, dar nu mai vad agrafa - textul - unde vad tipul erorii.
Ce as putea face??

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: erori la validare D112

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Pentru reafișarea funcției de editare/vizualizare a fișierelor atașate din ABOBE Acrobat Reader/Pro
- din meniul principal View > Show/Hide > Navigation Panes > Show Navigation Panes
sau (mai simplu)
- apăsați <F4> :)
"Agrafa" este simbolul pentru "Attachments" și este cuprinsă în acest ribon.
În funcție de versiunea de Adobe și de setarea de limbă, procedura poate fi ușor diferită.
Succes!

popag619
Mesaje: 1
Membru din: Joi Apr 28, 2016 2:45 pm

Re: erori la validare D112 nu-mi ia semnatura electronica , daca dau salvare fara semnatura fisierul nu mai are forma de

#3 Mesaj de popag619 »

erori la validare D112 nu-mi ia semnatura electronica , daca dau salvare fara semnatura, fisierul salvat nu mai are forma de PDF

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: erori la validare D112

#4 Mesaj de chirigiui509 »

1) Asigurați-vă că deschideți fișierul cu Adobe - pentru schimbarea utilitarului utilizat dați click dreapta pe fișierul PDF, după care, din meniul contextulal
- open with / deschide cu
- Choose another app / schimbă aplicația
- [selectați ADOBE Acrobat ...]
- Always / întotdeauna

Efectul acestei setări este că fișierele PDF vor fi deschise de fiecare dată cu ADOBE.
Dacă "bănuiala" mea este corectă, setarea de mai sus ar trebui să rezolve problema.

2) În funcție de tipul de semnătură electronică utilizată, verificați dacă puteți semna alte fișiere (faceți testul pe un fișier PDF)
...urmați pașii de mai jos
Tools => Certificates => Digitally Sign => marcati/definiti cu mouse-ul un dreptunghi pe suprafata fisierului si aplicati semnatura acolo
a) dacă nu reușiți să semnați, problema e legată de semnătură/certificat; reinstalați (...) sau solicitați suportul tehnic al emitentului semnăturii
b) dacă reușiți să semnați și cu toate astea aveți probleme la semnarea declarațiilor, posibil să fi modificat anumite setări de drepturi ( mergeți în meniul principal ADOBE => Edit => Protection => Security... cu atenție la ce setați).

3) Dacă semnarea fișierului o realizați prin aplicații dedicate, reveniți la pasul 2 ...dacă merge, problema e legată de "metoda de semnare".

4) Dacă eroarea persistă dați-ne mai multe detalii despre aceasta (...pentru ca răspunsul să fie "țintit" nu "bănuit" :)).

Succes!

Încuiat