Achizitie produse Aliexpress/Alibaba

Mesaj
Autor
lilead954
Mesaje: 66
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Achizitie produse Aliexpress/Alibaba

#1 Mesaj de lilead954 »

Va rog o lamurire legata de inregistrarea in Saga pentru achizitia de produse prin intermediul platformelor Aliexpress/Alibaba realizata de neplatitor TVA.
Produsele(de valoare mica <150E) se achita online cu cardul si sunt livrate din depozit EU sau direct din China(cam imposibil de stiut la momentul achizitiei de unde vor fi expediate produsele dar de regula ajung prin curier la clientul final fara alte formalitati).
Pe facturile emise de platforma se gasesc datele cumparatorului si urmatoarele date:
Sold By: Good Machines - numele magazinului din cadrul platformei Aliexpress/Alibaba, fara alte date de identificare

Marketplace Operator:
Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited
NL826439810B01
51 Bras Basah Road, #04-08 Lazada One, Singapore 189554
Note:
1.Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited is raising this invoice in accordance to the applicable tax laws in Netherlands.

Pretul produsului are defalcat si valoarea TVA care este retinuta la sursa de catre Alibaba(potrivit noilor directive magazinele online retin la sursa valoarea TVA pentru sumele <150 Euro si o achita in numele cumparatorului) astfel produsele ajung la destinatie fara a mai trece prin vama.

Acum intrebarile sunt dupa cum urmeaza:
1. Care este varianta corecta de inregistrare a facturii ca achizitie intracomunitara sau import?
2. Considerand ca este o achizitie intracomunitara si avand factura doar cu date de identificare ale Alibaba in numele vanzatorului(datorita datelor de identificare oferite in factura) se introduce in Saga la intrari valuta dar fara bifa T(taxare inversa) TVA-ul fiind platit odata la achizitie si depunerea D301/390.
3. Daca se considera import se introduce factura la intrari valuta dar fara pozitii tarifare, DVI, etc..si se defalca suma in baza si TVA. In acest caz datele vanzatorului vor fi cele de la Sold by?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie produse Aliexpress/Alibaba

#2 Mesaj de tomac »

Ca factură - nu AICI, cu TVA inclus în preț. Nu se declară nicăieri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

moldoveanua69
Mesaje: 98
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: Achizitie produse Aliexpress/Alibaba

#3 Mesaj de moldoveanua69 »

Buna ziua,

Am cumparat o marfa de pe Emag, platesc pret+tva.
Furnizor Olanda (non UE) imi face factura fara tva si imi da tva inapoi in cont.
Cum inregistrez marfa?
Cum afecteaza declaratiile de TVA?
Multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie produse Aliexpress/Alibaba

#4 Mesaj de tomac »

Operați achiziția prin intrări valută, cu taxare inversă ca AIC.
Plata o împărțiți. Suma reprezentând TVA ce vi se restituie o operați pe 461 la plată și la încasare. Restul ca plată de furnizor.
Dacă sunteți plătitor de TVA trimestrial veți trece la lună. În funcție de data achiziției.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns