e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
milanovicic
Mesaje: 26
Membru din: Joi Ian 09, 2014 3:24 pm

Re: e-factura

#166 Mesaj de milanovicic »

De asemenea, administratorul, titular I.I., nu incaseaza TVA, iar Asociatia de Proprietari nu deduce TVA. Asociatia de Proprietari este beneficiar simplu de servicii, asa cum este o persoana fizica, beneficiara, de exemplu, de o lucrare de montare de ferestre termopan. In acest ultim exemplu, PFA care monteaza niste ferestre termopan la o persoana fizica, emite factura prin e-factura ?

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: e-factura

#167 Mesaj de pascutac »

milanovicic scrie: Sâm Oct 28, 2023 10:21 am Administratorul la Asociatia de proprietari este persoana fizica autorizata, Intreprindere individuala, deci nu este persoana juridica.
Cum adică nu este persoană juridică? Are cod fiscal?

milanovicic
Mesaje: 26
Membru din: Joi Ian 09, 2014 3:24 pm

Re: e-factura

#168 Mesaj de milanovicic »

Ce intrebare ! Daca nu stii, nu te baga in seama. Persoana Fizica Autorizata este, ce sa vezi..... persoana fizica, asa cum spune si titulatura. La intreprindere individuala situatia este similara. Daca ai cod de identificare fiscala nu inseamna ca este persoana juridica.
Intrebarea mea de mai sus ramane, astept un raspuns de la persoane avizate

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: e-factura

#169 Mesaj de visani512 »

Buna ziua,
Daca facturez catre persoane fizice si acestea se vor transmite prin e-Factura? Sau daca emit doar bonuri fiscale catre persoane fizice ?

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: e-factura

#170 Mesaj de pascutac »

Mai concentrează-te la ce întrebare ai pus.
Ultima oară modificat Lun Oct 30, 2023 9:57 am de către pascutac, modificat 1 dată în total.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: e-factura

#171 Mesaj de visani512 »

Da. Am citit mai amanuntit persoanele fizice nu intra la emiterea prin e-Factura.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#172 Mesaj de tomac »

@milanovicic
- facturi emise către persoane fizice nu se trimit în e-factura cu excepția celor emise de unități de turism ori cazare ce încasează cu vouchere de vacanță și emit factură persoanei la cererea acesteia.
- orice PFA, II, IF, etc. va emite factură ce va fi trimisă prin sistemul e-Factura. Aveți în vedere că OUG 120/2021 nu vorbește de emitenți persoane juridice ci de OPERATORI ECONOMICI care emit facturi.
tot OUG 120/2021 se referă la relația B2B ca fiind relația comercială între două persoane impozabile - definiția persoanei impozabile conform art.266 CF este că reprezintă persoana fizică, grupul de persoane, instituția publică, persoana juridică, precum și orice entitate capabilă să desfășoare o activitate economică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

milanovicic
Mesaje: 26
Membru din: Joi Ian 09, 2014 3:24 pm

Re: e-factura

#173 Mesaj de milanovicic »

Si Asociatia de Proprietari preia factura de la ANAF, prin e-factura ? Eu, titular I.I., cum dau factura catre Asociatie ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#174 Mesaj de tomac »

Da, o poate prelua de acolo, dar faptul că dvs o trimiteți în sistemul e-factura nu vă interzice să o listați și să le-o dați listată ori pe mail.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: e-factura

#175 Mesaj de pomparaus »

Avand in vedere ca incepand cu 01.01.2024 e obligatoriu transmiterea tuturor facturilor (B2B) prin e-factura, trebuie ca firmele sa se inregistreze in Registrul operatorilor prin formularul 084 in decembrie 2023?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#176 Mesaj de tomac »

Nu, nu trebuie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buldanc431
Mesaje: 114
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#177 Mesaj de buldanc431 »

Buna ziua ,
Referitor la asocatiile de proprietari si primirea facturilor in e-factura , inseamna ca acestea trebuiec inregistrate in e-factura ?
Daca nu se inregistraza si nu primesc factura fizic , cum pot intra in posesia facturi daca nu sunt intregitgrati ?
Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#178 Mesaj de tomac »

Nu trebuie să se înregistreze în e-Factura. Descărcarea acelor facturi se poate face simplu, direct de către SAGA dacă pe codul fiscal al acelei asociații există acces în SPV cu certificat digital.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buldanc717
Mesaje: 28
Membru din: Mie Iul 05, 2017 10:46 am

Re: e-factura

#179 Mesaj de buldanc717 »

tomac scrie: Mar Oct 31, 2023 3:22 pm Nu trebuie să se înregistreze în e-Factura. Descărcarea acelor facturi se poate face simplu, direct de către SAGA dacă pe codul fiscal al acelei asociații există acces în SPV cu certificat digital.
multumesc !

milanovicic
Mesaje: 26
Membru din: Joi Ian 09, 2014 3:24 pm

Re: e-factura

#180 Mesaj de milanovicic »

Am inteles ca sistemul e-factura se aplica operatorilor economici care sunt PERSOANE IMPOZABILE. PFA este persoana impozabila, dar Asociatia de Proprietari NU este persoana impozabila. La Asociatie, administratorul are functie dubla, pe de o parte titular in firma proprie, emitenta de factura de prestari servicii, iar pe de alta parte contabil la asociatia de proprietari, care nu este persoana impozabila si nu are cum (si nici de ce) sa se inregistreze in SPV, pentru a putea prelua facturi emise catre ea. Intrebarea devine mai complexa : Apanova (sau Electrica, Engie, Termo) , prestator de servicii catre asociatie, trimite in prezent factura catre asociatie in format fizic sau pe email. Sa inteleg ca de la 01 ianuarie 2024 vor emite facturile catre asociatie prin e-factura ? Iar asociatia le preia de la ANAF, prin SPV ? Greu de crezut.

Scrie răspuns