Import nir-uri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Import nir-uri

#1 Mesaj de vlada719 »

Buna ziua.
De ceva timp lucrez si eu in SAGA C si tin contabilitatea unei farmacii. Programatorul care se ocupa de acea farmacie mi-a facut fisierele cu stuctura solicitata de Saga si eu luna de luna le import .Luna aceasta(deci pentru luna octombrie ) cand am vrut sa copiez fisierele imi dadea mesajul ,,Calculating the time required to copy the files " .Am incercat atunci sa trimit fisierele pe email si le-am copiat pe calculatorul meu iar cand am incercat sa fac importul mi-a dat acest mesaj
File"d:\saga c.3.0\import\0002\"does not exist.
S-a mai intamplat cuiva asta? chiar nu stiu ce sa fac... Va rog daca s-a mai intamplat cuiva ce ati facut? Orice sugestie e bine venita. Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import nir-uri

#2 Mesaj de tomac »

Să sunați la SAGA. Și eventual să trimiteți fișierele pe care doriți să le importați, pe mail.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: Import nir-uri

#3 Mesaj de vlada719 »

multumesc mult

vlada78
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 13, 2023 9:34 am

Re: Import nir-uri

#4 Mesaj de vlada78 »

Buna seara.
Am revenit. Din pacate cei de la Saga mi-au trimis raspuns ca fisierul DBF nu este un fisier valid.Am sunat din nou la ei dupa ce am vorbit cu programatorul si acesta mi-a zis ca nu intelege de ce nu este valid iar cei de la relatii cu clientii nu au putut sa ma lamureasca. Am trimis din nou fisierele lunii octombrie impreuna cu cele ale lunii iulie cand importul a functionat fara probleme.Astept acum sa vad unde este problema si va tin la curent. E curios faptul ca nu s-a mai plans nimeni deci problema e la mine?

savam144
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 15, 2019 10:35 am

Re: Import nir-uri

#5 Mesaj de savam144 »

Buna seara vlada78,

Am preluat si eu o farmacie si as dori sa import NIR le si Z-le.
Am scris la Saga si m-au trimis la Diverse-Import sa urmaresc tutorialul. Eu le-am cerut cum sa arate capul de tabel. Nu am inteles mare lucru.
Poti sa-mi trimiti si mie pe adresa [email protected], cum arata capul de tabel si ce anume sa le cer sa-mi exporte din programul de farmacie?

Iti multumesc foarte frumos pentru ajutor,

Mihaela

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import nir-uri

#6 Mesaj de tomac »

Structura fișierelor se găsește în manual. Apăsați F1 când sunteți în program și căutați secțiunea de import date. Acolo se găsește exact ce și cum.
Sau puteți face un export din meniul Diverse - Export date și fișierele rezultate sunt cele de care aveți nevoie la import. Consultați și tutorialul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: Import nir-uri

#7 Mesaj de vlada719 »

Buna dimineata.
Din pacate nu am reusit sa fac mare lucru. Am transmis programatorului structura fisierelor si a zis ca este respectata si nu intelege de ce pana acum a functionat si acum nu. Acelasi lucru mi s-a intamplat si la luna noiembrie si in afara faptului ca cei de la Saga mi-au zis ca nu este valid rugandu-i totodata sa-mi transmita ce este in neregula am primit raspunsul sec :,,Informatii despre structura fisierelor le gasiti la.............
Sunt curioasa daca colegi de-ai nostri care fac import de nir -uri au patit acelasi lucru sau doar eu.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Import nir-uri

#8 Mesaj de hucecd »

Trimite pe programator la mine sa il invat sa le faca bine.

vlada78
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 13, 2023 9:34 am

Re: Import nir-uri

#9 Mesaj de vlada78 »

Multumesc.Daca ar fi asa usor...el spune ca le face bine

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import nir-uri

#10 Mesaj de tomac »

Dacă nu se importă nu sunt făcute bine.
Faceți un export din SAGA pe o firmă din meniul Diverse - opțiunea Export date și i le dați ca model.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns