bon fiscal cu CUI client

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

bon fiscal cu CUI client

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna seara! Craciun fericit tuturor!
Un bon fiscal care contine CUI client, tiparit de casa de marcat, nu este insotit de factura, reprezentand consumabile: rechizite,electrice, este asimilat unei facturi simplificate, iar cheltuiala si TVA sunt integral deductibile, este corect? Nu trebuie intocmit decont de cheltuieli daca bonul nu este insotit de factura fiscala, corect?
Multumesc!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bon fiscal cu CUI client

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Trebuie decont de cheltuieli daca ati dat avans spre decontare unui salariat si va vine cu bonul. Daca ii faceti nota de receptie, nu mai trebuie decont. E deductibila TVA. Bifati B in intrari la tip pentru a nu aparea in declaratia 394.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bon fiscal cu CUI client

#3 Mesaj de ciobanum »

Craciun fericit!
Multumesc pentru raspuns.
Nu fac NIR, suma e mica si trec direct pe cheltuieli. Nu s`a dat avans spre decontare, m`am gandit ca bonul fiscal indeplinind conditiile unei facturi fiscale simplificate, poate fi inregistrat ca si facturile de la Metro, Selgros, adica factura si plata. Este gresit? e obligatoriu sa fac decont de cheltuieli? In cazul bonurilor de combustibil, cu CUI client si trecute direct pe cheltuiala, trebuie procedat la fel, cu decont? Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bon fiscal cu CUI client

#4 Mesaj de balazse »

Daca este tiparit CUI-ul clientului pe bon, atunci nu mai este nevoie sa intocmesti decont de cheltuieli sau NIR.

bogdanr479
Mesaje: 198
Membru din: Vin Oct 19, 2012 3:38 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: bon fiscal cu CUI client

#5 Mesaj de bogdanr479 »

Am si eu o intrebare : daca pe bonul fiscal de combustibil este trecut cui-ul firmei,pe ce cont il trecem,avand in vedere ca il trecem cu B la inregistrari?Trecem tot pe 6022?
Astept raspunsul vostru.
Multumesc!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bon fiscal cu CUI client

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Da.

bogdanr479
Mesaje: 198
Membru din: Vin Oct 19, 2012 3:38 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: bon fiscal cu CUI client

#7 Mesaj de bogdanr479 »

Multumesc de raspuns!
O seara frumoasa tuturor!

mateii210
Mesaje: 6
Membru din: Vin Ian 25, 2013 2:28 pm

Re: bon fiscal cu CUI client

#8 Mesaj de mateii210 »

Buna ziua!
Am obiect de activitate vanzarea cu amanuntul pentru marfuri non alimentare.Unii clienti imi cer bon fiscal cu RO. In SAGA pot opta pentru: C -bon fiscal cu RO fara a lista si factura sau M -factura simplificata.
Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot elibera aceste documente si care e valoarea maxima. 100 lei sau 100E ?
sau e valabil doar pentru combustibil?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bon fiscal cu CUI client

#9 Mesaj de balazse »

Vei utiliza C (fara sa listezi vreo factura).
Valoarea maxima este de cv a 100 euro, vezi art.319 alin (12) si (13) din Codul fiscal:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/Cod_fiscal_norme_2023.htm

petrachet
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 21, 2018 1:35 pm

Re: bon fiscal cu CUI client

#10 Mesaj de petrachet »

Buna ziua,
Bonul fiscal care are CUI-ul societatii este deductibil 50%(TVA si impozit pe profit), iar in Saga il inregistram cu C.
Bonul fiscal care are nu are CUI-ul societatii nu este deductibil (TVA si impozit pe profit), iar in Saga il inregistram cu B. Insa la calculul impozitului pe profit Saga nu tine cont de bonurile inregistrate cu B si le calculeaza ca fiind deductibile integral. Va rog sa faceti modificarile in program.
Multumim

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: bon fiscal cu CUI client

#11 Mesaj de tudosien »

In primul rand aici sunt utilizatorii forumului asa ca modificarile de program nu se solicitata aici.
Chiar daca alegi la bonurile cu CUI "C" nu iti asigura deductibilatatea de 50 % daca in partea de jos in detalii nu alegi "N50".
La fel daca alegi "B" atunci in partea de jos alegi "I"-integral nedeductibil si programul stie unde sa duca cheltuiala(binenteles cu conditia sa folosesti un cont de cheltuieli) si TVA nedeductibil.
Tipurile "B" si "C" sunt pentru identificarea modului de declarare in D394 si nu neaparat pt deductibilitate cheltuieli si TVA.

popai48793
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 14, 2021 1:06 pm

Re: bon fiscal cu CUI client

#12 Mesaj de popai48793 »

balazse scrie: Mie Iul 12, 2023 4:12 pm Vei utiliza C (fara sa listezi vreo factura).
Valoarea maxima este de cv a 100 euro, vezi art.319 alin (12) si (13) din Codul fiscal:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/Cod_fiscal_norme_2023.htm
Buna dimineata, Daca vreau sa listez un bon fiscal unde sa ii adaug cui-ul pe el trebuie sa selectez operatiune tip C, sa am clientul deja creat,sa il selectez si apoi sa tiparesc prin casa de marcat. Este corect?Multumesc pentru eventualul raspuns

Scrie răspuns