CUI punct de lucru

Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

CUI punct de lucru

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua,

Am un cabinet stomatologic cu punct de lucru care din luna octombrie are 5 angajati. Din pacate, mi-am dat seama pe 3 noiembrie ca trebuia sa obtin CUI ul de la anaf pt punctul de lucru. Am depus imediat 060 si azi am ridicat certifcatul care are pe el data de 7.11.2023.
Am introdus in Saga CUI ul punctului de lucru, mai am sa selectez la fiecare angajat ca lucreaza acolo.
Intrebarile mele sunt:
1. Trebuie sa completez D700 ca voi depune 112 pt noul CUI?
2. Pe luna octombrie depun 112 pe cui-ul principal si abia din noiembrie depun pe secundar? Stiu ca va fi gresit, dar ma gandesc ca imi va da eroare declaratia pt ca nu exista acest cui in luna octombrie....
3. De cand voi depune 112 doar pt secundar la principal imi va aparea 0(zero) in declaratie, nu? Nu trebuie sa depun D700 ca pt CUI ul principal nu se mai platesc contributii, corect?

Multumesc mult.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: CUI punct de lucru

#2 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua,

Cu D700 m am lamurit. Nu se declara acolo punctul de lucru.
Dar va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns pentru: "Pe luna octombrie depun 112 pe cui-ul principal si abia din noiembrie depun pe secundar? Stiu ca va fi gresit, dar ma gandesc ca imi va da eroare declaratia pt ca nu exista acest cui in luna octombrie...."
Am incercat in program sa generez 112 cu punctul de lucru, dar problema este ca la sediu secundar in declaratie imi apare zero. Desi am bifat ca societatea are punct de lucru, am trecut cui ul la fiecare angajat in parte. Tot imi apare impozitul pe cui ul principal. Aveti idee ce mai trebuie bifat?

Multumesc.

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: CUI punct de lucru

#3 Mesaj de ganeam951 »

Declarati salariatii la cui punct lucru numai incepand cu luna in care aveti certificat pt acel cui punct lucru. Daca nu mai aveti salariati la sediul principal, atunci acolo declarati zero la impozit pe venit din salarii.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: CUI punct de lucru

#4 Mesaj de sorina87 »

Ok, deci incepand cu noiembrie.

" Daca nu mai aveti salariati la sediul principal, atunci acolo declarati zero la impozit pe venit din salarii." - adica modific de mana in 112 la prima pozitie de venit salarii cu zero? pt ca daca ma duc la punctul F trec zero dar per total imi arata ca am -(minus)666 lei....

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: CUI punct de lucru

#5 Mesaj de ganeam951 »

Daca in dreptul fiecarui salariat ati introdus la "punct lucru" cui- aferent acestuia, in D112, dupa ce adaugati cui punct lucru si suma corespunzatoare impozitului, la F1 va preia automat zero.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: CUI punct de lucru

#6 Mesaj de sorina87 »

multumesc frumos pentru raspuns.

Scrie răspuns