descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna dimineata, la descarcarea gestiunii marfa comert cu amanuntul, global valorica, la octombrie Saga a calculat o suma negativa la 378=371. Descarcarea gestiunii a fost corecta in lunile precedente, sunt bifate `` formula cu rulaje cumulate pentru gestiuni global valorice`` si ``calculez sume din Iesiri plecand de la pretul cu TVA``.
In octombrie exista o factura de intrare marfa iar preturile de vanzare sunt mai mari decat preturile de achizitie, nu s a vandut marfa sub pretul de achizitie.
Va rog sa ma ajutati sa gasesc ce este gresit. Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#2 Mesaj de pomparaus »

Setarea "calculez sume din Iesiri plecand de la pretul cu TVA" Saga o recomanda pentru cei ce folosesc case de marcat conectate la PC pentru a asigura identitatea calculelor efectuate din program cu cele din casa de marcat la calculul sumelor din bonul fiscal.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#3 Mesaj de ciobanum »

Am debifat respectiva optiune si nu s a rezolvat nimic. Adaosul ramane negativ dupa descarcarea gestiunii ,iar rulajul ct.607 in octombrie este mai mare decat rulajul ct. 707, dar pe perioada ian-sept 2023 rulaj total ct.607 este mai mic decat rulaj total ct. 707. Este o singura gestiune cu TVA 19%, nu s a facut retur, nu s au facut reduceri de pret. Este gresita descarcarea gestiunii 378=371 cu minus? Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#4 Mesaj de tomac »

Opțiunea aceea de calcul a sumelor din ieșiri plecând de la prețul cu TVA este pentru evidența cantitativ-valorică.
Nu pentru global-valoric. Dvs aveți o struțo cămilă cel mai probabil. Aveți intrări cantitativ și ieșiri valoric.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#5 Mesaj de ciobanum »

Am debifat optiunea cu iesiri la pret cu TVA si nu se schimba nimic. Este corecta descarcarea gestiunii cu adaos negativ sau cum sa procedez pentru a fi corect? Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#6 Mesaj de tomac »

Nu opțiunea aceea provoacă problemele. Ci modul de lucru incorect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#7 Mesaj de ciobanum »

Pana acum nu am avut probleme si nu inteleg ce este gresit in octombrie. Va rog, ma puteti ajuta sa corectez? Multumesc.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#8 Mesaj de roncovf »

Verifica si tu calculul pe care-l face SAGA. E posibil sa fi avut intrari mari in luna sau s-a modificat cota de adaos. Calculul se face pe cumulat si de aceea se poate modifica cota medie de adaos aferent stocului.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#9 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, multumesc pentru raspuns. Am calculat si Saga a facut bine. Am verificat corelatiile dintre ct.371, 378, 4428 si 607 la septembrie si sunt toate corecte. Am lasat descarcarea de gestiune calculata de Saga la oct. cu adaos negativ si rulaj oct. ct. 607 mai mare decat rulaj oct. ct. 707 (pe toata perioada 01.01-31.10. rulaj ct. 707 este mai mare decat rulaj ct.607) si corelatiile de mai sus se verifica toate. In octombrie coeficientul K a fost mai mic decat cel calculat la septembrie.
Nu imi dau seama ce este gresit, cum sa procedez? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#10 Mesaj de tomac »

Aveți posibilitatea să tipăriți calculul făcut de program la descărcarea de gestiune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#11 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Am calculat K in ambele variante, cu si fara rulaje cumulate, si rezultatul este aproape identic. Diferenta apare la calcul adaosului descarcat, formula cu rulaje cumulate imi da adaos negativ si ct.607 lunar mai mare decat ct. 707 lunar. SC este platitoare de impozit pe profit si sunt diferente la sumele din ct.607 in functie de formula aplicata. Va rog sa imi spuneti cum sa procedez pentru ca adaosul sa nu mai fie negativ si suma din ct. 607 sa fie cea corecta, fiind vorba de impozit pe profit.Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: descarcare gestiune marfa, adaos comercial negativ

#12 Mesaj de tomac »

Dacă adaosul este negativ atunci e o problemă la intrări ori la vânzări.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns