Copiere cod e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanm455
Mesaje: 30
Membru din: Lun Aug 05, 2019 5:40 pm

Copiere cod e-factura

#1 Mesaj de serbanm455 »

Buna ziua!
Folosim Saga pentru facturare pe un alt calculator decat cel de pe care transmitem declaratiile cu semnatura electronica. Am generat codul de acces pentru e-factura, ca sa il transmit persoanei care intocmeste facturi, dar nu exista nici o modalitate de copiere a acestui cod (pentru copy-paste). Aveti vreo idee cum se face (in afara de a nota de mana codul si de a transmite-posibil eronat...)? Multumesc?

petream461
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 24, 2021 4:14 pm

Re: Copiere cod e-factura

#2 Mesaj de petream461 »

eu am copiat cheia de acces pe un word si de acolo am luat-o cu copy/paste pe calculatorul de unde vreau sa transmit facturile. Stiu ca o data la 3 luni cere actualizare de cheie si fac aceeasi procedura.

serbanm455
Mesaje: 30
Membru din: Lun Aug 05, 2019 5:40 pm

Re: Copiere cod e-factura

#3 Mesaj de serbanm455 »

Asta e problema, nu pot sa copiez cheia din ecranul Saga. Am scris-o de mana pe o foaie si am trimis pe mesaj scris din nou. Dar mi se pare aiurea sa nu poti face copy direct de pe ecran. Desi, cand pui cursorul pe cod, iti deschide un mesaj de "copiaza codul de acces...

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Copiere cod e-factura

#4 Mesaj de stroer1948 »

Se poate copy-paste fara probleme.... CTR+C , repspectiv CTRL+V

serbanm455
Mesaje: 30
Membru din: Lun Aug 05, 2019 5:40 pm

Re: Copiere cod e-factura

#5 Mesaj de serbanm455 »

Multumesc frumos! La 50 de ani am ramas blocata pe clic dreapta/copy sau ALT+Edit+Copy invatat la Birotica in 92 :))) Nu folosisem niciodata CTRL+C/V

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Copiere cod e-factura

#6 Mesaj de nitah »

Buna seara ,
Va rog spuneti-mi si mie ,dupa ce copiez codul generat de Saga ,cum il poate folosi persoana care trimite facturile emise ,de pe alt calculator ?
Si eu am aceasta situatie ,
Va multumesc !

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Copiere cod e-factura

#7 Mesaj de ganeam951 »

vizionati tutorialul de la saga" generarea si transmiterea unei e-facturi" !

serbanm455
Mesaje: 30
Membru din: Lun Aug 05, 2019 5:40 pm

Re: Copiere cod e-factura

#8 Mesaj de serbanm455 »

Il trimiteti persoanei pe mesaj/mail, aceasta deschide acelasi ecran si apasa acelasi buton din dreapta jos, primeste un mesaj ca nu are cod de acces, si in loc sa il genereze, il introduce in spatiul acela prin copiere. Daca se mai intampla sa mai apese din greseala acel buton, il va sterge. Probabil va repeta operatiunea de lipire a aceluiasi cod, care e valabil vreo 3 luni. Dupa cele trei luni, repetati.

Scrie răspuns