Factura intracomunitara fara produs primit

Detalii despre modul de utilizare al site-ului
Mesaj
Autor
teotocatus
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 20, 2013 12:39 pm

Factura intracomunitara fara produs primit

#1 Mesaj de teotocatus »

Buna ziua, am urmatorul caz: SC platitoare TVA lunar da comanda pe Emag de un produs, expeditor firma din Bulgaria cu cod valid VIES. Problema este ca ei nu au livrat produsul dar au emis factura pe noiembrie si au transmis-o in platforma EMAG, factura intocmita corect, fara TVA. Sansele ca aceasta comanda sa mai ajunga sunt minime, au mai scris si altii la recenzii ca sunt foarte neseriosi si nu trimit marfa. Noi nu am achitat, era cu plata ramburs. Acum ce sa fac? Inregistrez factura si transmit 390? Nu cred ca se vor deranja sa mai trimita storno la factura, de o luna si jumatate incerc sa iau legatura cu eii fara succes, cei de la Emag se spala pe maini. Ce parere aveti?
Sus

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Factura intracomunitara fara produs primit

#2 Mesaj de pomparaus »

Lucreaz-o ca marfa in curs de aprovizionare 327=401 ca cine stie poate chiar iti va trimite marfa.

teotocatus
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 20, 2013 12:39 pm

Re: Factura intracomunitara fara produs primit

#3 Mesaj de teotocatus »

Si sa transmit in 390 luna aceasta?

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Factura intracomunitara fara produs primit

#4 Mesaj de pomparaus »

Da

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura intracomunitara fara produs primit

#5 Mesaj de tomac »

Și problema dvs ce legătură are cu secțiunea "Despre site" unde normal ar fi probleme legate de site-ul sagasoft.ro?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

teotocatus
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 20, 2013 12:39 pm

Re: Factura intracomunitara fara produs primit

#6 Mesaj de teotocatus »

Scuze, din neatentie. Aveti o parere la intrebarea mea?

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Factura intracomunitara -obligatie declarare in E-TRANSPORT

#7 Mesaj de nitah »

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti cum procedez sa obtin codul Uit ,pt achizitie intracomunitara din Olanda ( flori ) ,cu transport externalizat ?
Am citit in OUG 115/15 dec 2023 ,ca se extinde obligatia raportarii in e transport ,pt toate operatiunile : achizitii intracomunitare ,import ,export .
Multumesc!

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Factura intracomunitara fara produs primit

#8 Mesaj de stroer1948 »

Folosind interfata de pe ANAF > e-Transport (apare in meniuul de sus dupa ce va logati in SPV) sau mai simplu din SAGA https://manual.sagasoft.ro/sagac/topic-81-e-transport.html
Si eu sunt curios de acest aspect. Spre exemplu, pentru o simpla comanda de 50 de lei de la EMAG de la un furnizor din Ungaria, fiind AIC de bunuri ar trebui declarat transportul. Sunt curio s cat de repede se voralinia curierii sa puna la dispozitie informatiile necesare: nr inmatriculare auto, vama intrare, etc..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura intracomunitara fara produs primit

#9 Mesaj de tomac »

Teoretic ar trebui procedură ca la bunurile cu risc fiscal.
Pentru că acolo depinde de greutate și valoare a bunurilor cu risc fiscal. E absurda ca la cele cu risc fiscal să nu declari nimic, iar dacă îți cumperi 2 biciclete, de exemplu, care au maxim 50 kg și o valoare de maxim 7000 lei să zicem, să le declari.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns