livrare intracomunitara

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: livrare intracomunitara

#31 Mesaj de tomac »

Către cel din afara UE îl vinde și gata. Dacă vinde către persoane neimpozabile din UE și depășește plafonul de vânzări de 10000 EUR adică 46337 lei are de ales: fie se înregistrează plătitor de TVA în fiecare stat în care vinde către persoane neimpozabile, fie se înregistrează ca plătitor în OSS în România și va emite factură cu cota statului din UE și va declara/plăti TVA prin OSS.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: livrare intracomunitara

#32 Mesaj de cristeae »

Mii de multumiri,
sa aveti un an plin de bucurii si impliniri !

almajanul
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 05, 2007 12:00 am

Re: livrare intracomunitara

#33 Mesaj de almajanul »

Buna ziua. Am livrari intracomunitare de servicii IT. Aleg, cand introduc factura, la TIP ,,N,, adica nontransfer pentru a fi preluata in decont de TVA la randul 3 si 3.1. Daca introduc la TIP ,,factura,, o duce in Decont TVA ca fiind livrare intracomunitara de bunuri, ceeace nu este corect. Va rog sa imi spuneti daca introduc corect factura si daca nu, cum este corect? MULTUMESC !!!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: livrare intracomunitara

#34 Mesaj de septimiuv »

Tipul trebuie să fie factură. Ce cont vinzi?

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: livrare intracomunitara

#35 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, revin cu o problema,firma din Romania, face livrare din alta tara ex.Spania catre o persoana fizica din America factureaza fara tva, se poate ?
Multumesc.

alexen807
Mesaje: 13
Membru din: Joi Ian 26, 2023 1:10 pm

Re: livrare intracomunitara

#36 Mesaj de alexen807 »

Buna ziua,
Va rog , sa ma ajutati, lucrez de putin timp in saga
O firma platitoare de TVA trimestrial in Romania, achizitioneaza o factura ( in 04.09.2023) de bunuri din SLOVAKIA( SK2022320355). Factura este in RON si contine:
cantitatea,pretul si totalul=637,64 RON . Am introdus furnizorul in saga la OPERATII-INTRARI-VALUTA si imi spune ca firma din SLOVAKIA este neplatitoare de TVA.
1.Cum se inregistreaza aceasta factura intracomunitara?(este cu taxare inversa sau scutita?
2.Ce declaratii se depun?
3. Firma din Romania trebuie sa treca la TVA lunar cu 01.10.2023?
Multumesc!

momird
Mesaje: 11
Membru din: Mar Aug 31, 2021 10:08 am

Re: livrare intracomunitara

#37 Mesaj de momird »

1. Taxare Inversa;
2. D390
3. DA

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: livrare intracomunitara

#38 Mesaj de roncovf »

alexen807
Firma apare in VIES, are cod valid. Se numeste ARTMIE, spol. s r.o.

dumitrascua85
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 24, 2011 3:52 pm

Re: livrare intracomunitara

#39 Mesaj de dumitrascua85 »

La vinzarea unui spatiu comercial vechi cum trebuie sa inregistrez factura cu taxare inversa? Am inregistrat la Iesiri T ,TVA 0 ,in D 300 - 13 .D 394 imi da eroare la validare:"Pt tip operatiune V sau 9 c si tip partener =1) se completeaza sectiunea aferenta produsului.

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: livrare intracomunitara

#40 Mesaj de nitah »

Buna dimineata si LA MULTI ANI!
Va rog frumos sa ma sfatuiti ,cum sa procedez ,pt o firma de constructii ,platitoare de tva ,ce executa exclusiv lucrari de constructii la p.f si pj in Franta ?
Pana anul trecut ,pt fact emise catre pf ,am aplicat tva 19 % iar pt fact emise la PJ din Franta ,TVA : 0 .
Cum trebuie sa procedez sa declar in OSS ?Aministratorul ,nu-si bate capul cu obtinere Cod Fiscal TVA ,in Franta.
Multumesc frumos !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: livrare intracomunitara

#41 Mesaj de tomac »

Unde credeți că sunt prestări de servicii în construcții, executate în UE, prevăzute în codul fiscal ca fiind eligibile pentru OSS?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns