Intretinere baza de date Mail

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Intretinere baza de date Mail

#1 Mesaj de danilevicis »

Am la configurare urmatoare date introduse: server de mail : smtp.gmail.com , adresa este bagata, parola la fel, Port SMTP este 465 si exista bifa la SSL. Pana sapatamana trecuta, functiona acum am urmaotare eroare la apasarea butonului Test: " erros : 1429# send #0#0x000211 The message could not be sent to the SMTP server. The transport error code was 0x80040217. The server response was not availble.
apoi apare o eroare data de Saga: Este necesar sa activati accesul aplicatiilor mai putin sigure din sectunea Securitate a contului de Gmai.
Am mers al acele setari si apare activat, pare ok, puteti sa ma ajutati cu o sugestie ceva pentru a-mi recapata transmiterea prin Saga a e-mail-urilor?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26029
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Intretinere baza de date Mail

#2 Mesaj de tomac »

Verifică data calendaristică a sistemului. Să fie pe format zi/lună/an
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Intretinere baza de date Mail

#3 Mesaj de danilevicis »

Această setare nu este disponibilă pentru conturile cu verificarea în doi pași activată. Aceste conturi necesită o parolă specifică aplicației pentru accesul aplicațiilor mai puțin sigure.
Accesati https://myaccount.google.com/security .

Din sectiunea ‘Conectare la Google’, accesati: ‘Parole pentru aplicatii’, apoi ‘Selectati aplicatia’, alegeti ‘Altele’, completati o denumire dorita (chiar si ‘Saga’) si ‘GENERATI’.

Completati parola personalizata, in ecranul de configurare email, in locul parolei de mail pe care o folositi in mod normal.



Detalii complete aveti la https://support.google.com/accounts/answer/185833?hl=ro .

Am rezolvat cu e-mail la Saga, las aici poate mai au si altii nevoie.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

gheorghei642
Mesaje: 762
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Intretinere baza de date Mail

#4 Mesaj de gheorghei642 »

danilevici: Multimuri pentru calea oferita. Acum, prin reconfigurare, E-mail din Saga merge brici.

zagreanm
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 28, 2023 10:33 am

Re: Intretinere baza de date Mail

#5 Mesaj de zagreanm »

Bună, ajutați mă vă rog, cum reușesc să configurez fereastra de Mail pentru transmiterea facturilor pe email in format PDF.
Se poate cu email de yahoo sau doar cele contra cost ( gen outlook sau g-mail)?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Intretinere baza de date Mail

#6 Mesaj de herganiec »

faceți cont pe gmail e gratis si merge f bine.. după ce urmații pașii de configurare.. nu e greu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26029
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Intretinere baza de date Mail

#7 Mesaj de tomac »

Se poate și cu Yahoo.
Dați mail la SAGA și veți primi procedura pe mail.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns