e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
spasicir
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 21, 2010 12:00 am
Localitate: brasov

Re: e-factura

#256 Mesaj de spasicir »

La multi ani !
Am citit tot ce putea citi, dar...
Am de transmis 2 facturi emise pe persoane fizice care au achitat servicii de cazare cu vouchere de vacanta.
Am actualizat programul, imi apar la e-factura (2) , dar la generare nu le vad.
Imi da eroare - Function name is missing ). 1300
Am bifat la configurare preluare si facturi emise catre pesoane fizice, dar ...
Ceva imi scapa si poate ma ajutati.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#257 Mesaj de tomac »

Refaceți actualizarea!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

moisiim
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 12, 2008 12:00 am

Re: e-factura

#258 Mesaj de moisiim »

Buna ,nu reusesc sa asociez in saga semnatura cu programul!Imi da eroare!Am sters accesul ,l a m refacut ,nu pot genera cod!

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#259 Mesaj de chirigiui509 »

Pentru @moisiim: înainte de toate asigurați-vă că ați parcurs etapele predecesoare asocierii cu SAGA:
1. Instalarea dispozitivului criptografic utilizat
În funcție de emitent (pentru că folosiți o semnătură pe bază de certificat digital calificat) procedura instalării poate fi diferită.
Dacă token-ul pe care aveți semnătura electronică a fost instalat, înseamnă că puteți (de exemplu) să semnați o declarație.
Verificarea certificatelor digitale instalate o puteți face apăsând tasta windows (fereastră sau steguleț pe unele tastaturi), scrieți Internet options (funcție disponibililă și în Control panel) și deshideți această fereastră, selectați tab-ul Content după care Certificates unde veți găsi afișate toate certificatele digitale instalate pe calculator. Vă recomand să ștergeți ceea ce știți că nu mai folosiți.
2. Înrolarea in SPV
Solicitați emitentului semnăturii un formular de confirmare ANAF si parcurgeți procedura de înrolare de aici https://www.anaf.ro/InregPersFizicePublic/#tabs-2
Ulterior primirii mesajului de confirmare de la ANAF puteți trece la punctul 3.
3. Asocierea token-ului în ecranul e-Factura
Dacă primii doi pași au fost parcurși, asocierea în SAGA ar trebui să meargă fără probleme.
Dacă vă logați cu drepturi de admin veți avea acces la secvența e-token (să-i spunem) pe baza căreia puteți da acces și altor utilizatori, pe alte calculatoare, pentru 90 de zile
Dacă vă logați cu drepturi de utilizator (standard de exemplu) veți putea înrola sistemul dar nu veți avea acces la secvența e-token (așa cum am botezat-o mai sus)

În oricare din situațiile descrise mai sus, asocierea din SAGA se va face fără probleme pentru că aplicația funcționează.

Succes!

alexandruc866
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 09, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#260 Mesaj de alexandruc866 »

Buna ziua!
Cand incerc sa generez codul de acces, primesc urmatorul mesaj:
NU EXISTA NICI UN CIF PENTRU CARE SA AVETIDREPT IN SPV
Cu toate acestea, in momentul in care accesez SPV, pot descarca toate facturile trimise/primite de CIF-ul respectiv.
Puteti sa-mi spuneti unde gresesc? Multumesc mult!

vladn959
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 18, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#261 Mesaj de vladn959 »

Si eu primesc acelasi mesaj:NU EXISTA NICI UN CIF PENTRU CARE SA AVETIDREPT IN SPV

moisiim
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 12, 2008 12:00 am

Re: e-factura

#262 Mesaj de moisiim »

chirigiui509 scrie: Mie Ian 10, 2024 2:01 pm Pentru @moisiim: înainte de toate asigurați-vă că ați parcurs etapele predecesoare asocierii cu SAGA:
1. Instalarea dispozitivului criptografic utilizat
În funcție de emitent (pentru că folosiți o semnătură pe bază de certificat digital calificat) procedura instalării poate fi diferită.
Dacă token-ul pe care aveți semnătura electronică a fost instalat, înseamnă că puteți (de exemplu) să semnați o declarație.
Verificarea certificatelor digitale instalate o puteți face apăsând tasta windows (fereastră sau steguleț pe unele tastaturi), scrieți Internet options (funcție disponibililă și în Control panel) și deshideți această fereastră, selectați tab-ul Content după care Certificates unde veți găsi afișate toate certificatele digitale instalate pe calculator. Vă recomand să ștergeți ceea ce știți că nu mai folosiți.
2. Înrolarea in SPV
Solicitați emitentului semnăturii un formular de confirmare ANAF si parcurgeți procedura de înrolare de aici https://www.anaf.ro/InregPersFizicePublic/#tabs-2
Ulterior primirii mesajului de confirmare de la ANAF puteți trece la punctul 3.
3. Asocierea token-ului în ecranul e-Factura
Dacă primii doi pași au fost parcurși, asocierea în SAGA ar trebui să meargă fără probleme.
Dacă vă logați cu drepturi de admin veți avea acces la secvența e-token (să-i spunem) pe baza căreia puteți da acces și altor utilizatori, pe alte calculatoare, pentru 90 de zile
Dacă vă logați cu drepturi de utilizator (standard de exemplu) veți putea înrola sistemul dar nu veți avea acces la secvența e-token (așa cum am botezat-o mai sus)

În oricare din situațiile descrise mai sus, asocierea din SAGA se va face fără probleme pentru că aplicația funcționează.

Succes!
AM acces in spv,vad facturile primite ,le pot descarca!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#263 Mesaj de tomac »

alexandruc866 scrie: Mie Ian 10, 2024 2:31 pm Buna ziua!
Cand incerc sa generez codul de acces, primesc urmatorul mesaj:
NU EXISTA NICI UN CIF PENTRU CARE SA AVETIDREPT IN SPV
Cu toate acestea, in momentul in care accesez SPV, pot descarca toate facturile trimise/primite de CIF-ul respectiv.
Puteti sa-mi spuneti unde gresesc? Multumesc mult!
Eroarea este generată de ANAF și apare atunci când utilizatorul își reînnoiește certificatul digital. Durează ceva timp, de la câteva ore până la 1-2 zile până ce se sincronizează sistemele lor și serverele ce asigură serviciile web pentru e-Factura văd și ele datele noi ale acelor certificate digitale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radui897
Mesaje: 20
Membru din: Lun Dec 28, 2015 4:40 pm

Coduri CPV

#264 Mesaj de radui897 »

Buna ziua,

Pentru transmiterea facturilor catre clienti ( prin SPV ) este obligatoriu sa folosim codurile CPV ? Mentionez ca nu este vorba de produre cu risc ridicat B2B si nici B2G in relatia cu institutiile publice.

Multumesc frumos!

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: e-factura

#265 Mesaj de costanc757 »

Cand intru in e-factura imi apare mesajul din imagine "Nu exista mesaje in intervalul selectat" si apoi intru in "Import e-facturi primite" si nu am nimic intrat cu toate ca dupa spusele partenerilor ar fi trebuit sa am minim 2 facturi .
Nu fac eu ceva bine sau nu au trimis ei nimic prin SPV?
Multumesc pentru orice ajutor.

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#266 Mesaj de ganeam951 »

Ati facut setarile necesare in e-factura configurari?

https://www.sagasoft.ro/tutoriale-video.php?id=Ok81nbCACaU

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#267 Mesaj de ganeam951 »

pt radui897
nu

paveli532
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 26, 2016 12:14 pm

Re: e-factura

#268 Mesaj de paveli532 »

Pentru trimitere e-Factura este obligatoriu ca societatea sa aiba cont SPV si semnatura electronica?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#269 Mesaj de tomac »

@paveli532
DA! De câte ori trebuie să se repete acest lucru?!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: e-factura

#270 Mesaj de costanc757 »

ganeam951 scrie: Joi Ian 11, 2024 9:25 am Ati facut setarile necesare in e-factura configurari?

https://www.sagasoft.ro/tutoriale-video.php?id=Ok81nbCACaU
Multumesc. Ma uit acum

Scrie răspuns