probleme MarketLine dupa upgrade la 2.0.0.943

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
radua214
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 27, 2022 11:24 am

probleme MarketLine dupa upgrade la 2.0.0.943

#1 Mesaj de radua214 »

Lucrez in MarketLine de 1 an de zile, si azi am facut upgrade la versiunea sus mentionata. Acum am urmatoarea problema: in modul de magazin (vanzare) nu imi pastreaza clientul implicit la nici unul din casierii salvati; adica, dupa ce fac vanzarea, si ma duc la "operatii" -> "vanzari" nu imi apare clientul pe care il am salvat in Saga "vanzare mixta", nici B (de la bon fiscal), nici contul 5311. Daca aleg manual clientul respectiv, mi-l pastreaza doar la bonul respectiv. La urmatorul trebuie sa o iau de la capat.
De asemenea, daca incasez cu card, nu imi pune clientul de "vanzare mixta card", desi eu in interfata aleg butonul de "card", si pe casa de marcat imi incaseaza corect.
MA POATE AJUTA CINEVA, VA ROG??? Altfel o sa trebuiasca sa iau toate bonurile emise azi, sa le modifc manual.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: probleme MarketLine dupa upgrade la 2.0.0.943

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Ultimele versiuni din MarketLine au adus destul de multe îmbunătățiri și totodată modificări, inclusiv in structura tabelelor din baza de date.
Pentru a soluționa problema, mergeți în ecranul configurări, modalități de plată și refaceți setările (modalități și conturi asociate).
Ar fi de asemenea util să revizuiți și setările casei de marcat și (dacă este necesar) să refaceți și acolo setările.
Dacă vechea versiune utilizată era de acum un an, vă mai spun că între timp au apărut multe alte elemente de noutate despre care puteți să citiți în noul help al aplicației.
Vă recomand să bifați funcția de încasare rapidă și să utilizați facilitățile oferite de aceasta.

Succes!

radua214
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 27, 2022 11:24 am

Re: probleme MarketLine dupa upgrade la 2.0.0.943

#3 Mesaj de radua214 »

Am incercat sa refac setarile, dar fara rezultat.
Bifa de incasare rapida era bifata, dar problemele sunt aceleasi.

radua214
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 27, 2022 11:24 am

Re: probleme MarketLine dupa upgrade la 2.0.0.943

#4 Mesaj de radua214 »

Am reusit sa rezolv problema dupa ce am fost sunata de un programator de la Saga...

draghicii908
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 23, 2021 10:26 am

Re: probleme MarketLine dupa upgrade la 2.0.0.943

#5 Mesaj de draghicii908 »

Buna ziua

Va rog ma puteti indruma catre o persoana care ma poate ajuta sa utilizez marketline? Din pacate la Saga nu mai raspunde nimeni la telefon.
Mutumesc!

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: probleme MarketLine dupa upgrade la 2.0.0.943

#6 Mesaj de chirigiui509 »

Primul pas ar fi acela de a parcurge noul manual, foarte bine structurat (în opinia mea).
Ulterior, în funcție de ceea ce doriți să faceți reveniți pe forum cu solicitări concrete.
MarketLine este o aplicație ușor de folosit dar pentru ca lucrurile să fie simple, trebuie să stabiliți o procedură de lucru adecvată situației dumneavoastră.
Succes!

Scrie răspuns