Import e-facturi primite

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
kovacsc1
Mesaje: 28
Membru din: Joi Mar 14, 2019 11:25 am

Import e-facturi primite

#1 Mesaj de kovacsc1 »

Buna ziua!

Am vazut ca se poate importa e-facturile primite din SPV in SAGA. Intrebarea mea este ca, se poate importa facturile in asa fel, ca daca factura are 100 de pozitii, la mine sa apare doar o singura pozitie TOTALUL. Contabilitatea se tine Global-Valoric, si nu vreau sa scriu pret de vanzare la toate 100 de produse, ci doar in total.

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import e-facturi primite

#2 Mesaj de stroer1948 »

S-a mai discutat despre acest lucru, inclusiv eu sunt in aceeasi situatie. Daca trimiteti si un email la SAGA, pobabil sa sunt sanse mai mari sa vina cu o actualizare in viitor, gen bifa in configurare ca se doreste import global valoric.

damiand459
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 11, 2013 5:56 pm

Re: Import e-facturi primite

#3 Mesaj de damiand459 »

Avem vreo sansa ca SAGA sa introduca in Configurare, o bifa sa putem selecta import global-valoric, pe cote de TVA, din E-factura, ca noi sa punem valoarea NIR pe total si nu pe fiecare articol in parte??
Ne-ar ajuta foarte mult, pe multi dintre noi, care de ani de zile lucram fara probleme, asa!

mihaid829
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 12:00 am

Re: Import e-facturi primite

#4 Mesaj de mihaid829 »

Este absurd sa introducem pretul de vanzare pe fiecare produs, dupa ce nir-ul este deja facut la receptia marfii. Am 200 de facturi, unele cu peste 80 de produse, cu 9% si 19%. Le import si ce fac? Le sterg sa le bag din nou manual? Trebuie sa faca ceva.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Import e-facturi primite

#5 Mesaj de herganiec »

le introduceți global valoric după NIR.cu adaos și nu le mai importați..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ghineaa139
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 12, 2024 5:59 pm

Re: Import e-facturi primite

#6 Mesaj de ghineaa139 »

Aceeasi problema. Rugam SAGA sa vina cu un update

Scrie răspuns