E-factura la Saga PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
kahanee
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 03, 2020 10:50 am

Re: E-factura la Saga PS

#16 Mesaj de kahanee »

OK
Mulțumesc!

maghiaric
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 17, 2011 5:19 pm

Re: E-factura la Saga PS

#17 Mesaj de maghiaric »

F: AccountingSupplierParty (1) sectiune Party (1) sectiune PostalAddress (1) eroare structura: element necunoscut ('PostalAddress') in namesapace urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:CommonAggregateComponents-2"

Ce reprezinta aceasta eroare

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: E-factura la Saga PS

#18 Mesaj de herganiec »

mergi la fisiere clienți și fă o verificare la toți furnizorii.. programul va corecta datele greșite și apoi încearcă din nou
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

botans78
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 01, 2014 3:06 pm

Re: E-factura la Saga PS

#19 Mesaj de botans78 »

Buna ziua si La multi ani!!
am o problema la un client In PS- nu imi trimite e-factura in SPV- eroare ca nu am acces in SPV
cu toate ca am acces,imi cere sa generez /introduc un cod de acces....si nu stiu cum?Multumnesc.

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: E-factura la Saga PS

#20 Mesaj de ganeam951 »

Trebuie sa aveti token-ul introdus in calculatorul de pe care vreti sa transmiteti si acces la internet. Cand va cere cod acces , apasati buton "genereaza cod acces" si vi se va cere codul pin al token-ului aferent cerificatului digital.
Vizualizati si tutorialul de mai jos , ca sa va lamuriti:
https://www.sagasoft.ro/tutoriale-video.php?id=SX6s2n8iiXA

frandesm132
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 23, 2022 3:05 pm

Re: E-factura la Saga PS

#21 Mesaj de frandesm132 »

Buna ziua! incerc de 2 zile sa trimit o e-factura din SAGA PS. Are cont de spv pe CUI, mi-a aparut in ecranul e-facturi, s-a generat cod, bifat optiune "cu transmitere in SPV", apare totusi mesajul: "e-factura a fost generata dar nu a fost transmisa din program"
in momentul de fata vad factura in ecranul e-facturi doar daca bifez optiunea "inclusiv facturi generate anterior" si imi apre doar generata.
O solutie?
Multumesc!

palfih
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 03, 2019 8:05 am

Re: E-factura la Saga PS

#22 Mesaj de palfih »

Buna ziua! Am nevoie de ajutor. Pentru prima oara incerc sa fac factura cu prgr SAGA, pt a trimite catre SPV, insa imi da eroare. In atentionare apare: ! exista erori de depunere sau generare. Verificati aceste facturi. Mesajul: F:UBLVersionID(1) eroare structura: element necunoscut ('UBLVersionID') in namespace urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:CommonBasicComponents-2"
Multumesc!

bothn
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 19, 2015 5:16 pm

Re: E-factura la Saga PS

#23 Mesaj de bothn »

Aceasi eorare o am si eu. Saptamana trecuta am trimis e-factura si a mers fara probleme.
Acum nu pot trimite, Imi da eroare "UBLVersionID (1) eroare structura: element necunoscut ('UBLVersionID') in namesapace urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:CommonBasicComponents-2".

giscana267
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 19, 2013 4:23 pm

Re: E-factura la Saga PS

#24 Mesaj de giscana267 »

Buna ziua! Si eu am incercat sa transmit azi facturile in Spv din Saga C
si aceeasi eroare am primit:UBLVersionID (1) eroare structura: element necunoscut ('UBLVersionID') in namesapace urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:CommonBasicComponents-2".

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: E-factura la Saga PS

#25 Mesaj de epurem242 »

si eu am aceeasi eroare din SAGA C
cum/ce trebuie sa corectam ca sa putem trimite facturile?

multumim pt ajutor!!

Scrie răspuns