mijloc fix neam integral

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ibanescuc175
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 05, 2022 3:16 pm

mijloc fix neam integral

#1 Mesaj de ibanescuc175 »

Buna ziua, de la un cab med se vinde in luna apr 2023 un aparat (mijloc fix)catre un alt cab cu val ramasa neamortizata la 31.03.2023 in suma de 28757 ron . In luna dec 2023 incasez aceasta suma -intrebarea mea este -daca val ramasa neamortizata respectiv 28757 ron trebuie sa o trec pe cheltuiala deductibila in mom incasarii deci in luna dec 2023 si cum fac acest lucru in programul SAGA PS.Trebuie sa apara in reg de incas si plati ac suma ca plata? V a rog explicit sa mi spuneti care sint pasii pe care trebuie sa i fac in progr , sau nu trebuie sa apara ac suma in reg de incas si plati , doar ca chelt nedeductibila? Chiar nu stiu , astept un raspuns de la dvs mai in detaliu pt a intelege cum trebuie sa inreg ac suma. Multumesc anticipat,

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: mijloc fix neam integral

#2 Mesaj de ionpaturca »

Mergeti pe bara de meniu----->OPERATII------>IMOBILIZARI. Dati click pe imobilizarea/activul fix pe care urmeaza sa-l vindeti, alegeti din cele 3 etichete (taburi) MODERNIZARI/REEVALUARI/SUSPENDARI/CASARI/PLAN AMORTIZARE. Adaugati o noua inregistrare: la tip de operatie veti alege vanzare, puneti numarul de document si data vanzarii activului.
VALIDATI!

ibanescuc175
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 05, 2022 3:16 pm

Re: mijloc fix neam integral

#3 Mesaj de ibanescuc175 »

Buna ziua, aceste raspuns primit de la dvs nu ma ajuta, intrebarea mea era cum operez cheltuiala deductibila cu val ramasa neamortizata in progr contab saga ps.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: mijloc fix neam integral

#4 Mesaj de tomac »

Ca o plată pe un tip de operație nepreluat în RJIP dar cu titlu de cheltuială deductibilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns