Punere in functiune mijloace fixe

Mesaj
Autor
padureani700
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 13, 2019 7:11 pm

Punere in functiune mijloace fixe

#1 Mesaj de padureani700 »

Buna ziua.
1. In luna februarie am achizitionat un mijloc fix (sistem de supraveghere video) in valoare de 4000 lei si l-am inregistrat in contul 214. Nu l-am pus in functiune deoarece acesta a fost montat doar in luna martie, cand am primit si factura de montare, instalare, configurare retea si instruire administrator, in valoare de aproape 800 lei. Cand sa inregistrez mijlocul fix la imobilizari am realizat ca nu este rubrica decat de data intrarii si avem variante de modernizare etc. Precizez ca Saga este un program nou pt mine, pana nu de mult am lucrat cu Norton. Oare trebuia sa inregistrez sistemul in februarie pe cont de investitii, 231.analitic sau cum altfel as putea face?
2. Aceeasi problema o am cu un alt mijloc fix, cumparat intr-o luna, a doua luna cumparate cleme de fixare, ceva profile, aduse prin firma de curierat etc. E corect sa inregistrez mijlocul fix pe contul 231.analitic, factura din luna urmatoare, cu clemele de fixare, etc pe ct.3028, fac bon de consum si nota contabila Investitie in curs, factura de la curier direct pe 231.analitic, iar cand primesc factura de montaj la fel pe 231.analitic si pus in functiune?
3. In luna martie administratorul a achizitionat un sistem de sonorizare in valoare de 2600 lei. E corect inregistrat in contul 214 si la condul de clasificare 2.1.26.1? Sistemele sunt montate intr-o salina de tratament ce va fi inaugurata in curand.
Multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Punere in functiune mijloace fixe

#2 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea, daca un echipament s-a achizitionat si nu s-a pus in functiune (lipsa instalare, etc.), atunci mai bine il inregistrezi pe 231.
Sistemul de sonorizare pentru ce va fi folosit?

padureani700
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 13, 2019 7:11 pm

Re: Punere in functiune mijloace fixe

#3 Mesaj de padureani700 »

Multumesc mult. S-au accesat subventii pentru investitii (Proiect POCU) pentru o salina de tratament, iar Sistemul de sonorizare a fost aprobat ca si cheltuiala in cadrul proiectului. Va fi folosit pentru ambienta, pentru "relaxarea" clientilor. :)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Punere in functiune mijloace fixe

#4 Mesaj de balazse »

Poate 2.1.28.

padureani700
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 13, 2019 7:11 pm

Re: Punere in functiune mijloace fixe

#5 Mesaj de padureani700 »

Multumesc !!! :)

siegad584
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 16, 2019 5:07 pm

Re: Punere in functiune mijloace fixe

#6 Mesaj de siegad584 »

Buna ziua.Va rog sa ma indrumati si pe mine in legatura cu o investitie imobiliara.Pentru mine este totul nou si desi am citit monografii si din legi sunt unele aspecte pe care nu sunt sigura.Sa achizitionat o cladire pentru a efectua modificari si amenajari in scopul deschiderii unui complex(restaurant,pub,hotel).Lucrarea se face in antepriza.Se achizitioneaza boxe si alte obiecte de inventar pe care va rog sa imi spuneti daca le trec in contul de investitie sau la obiecte de inventar.Receptia lucrarii nu este facuta.

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Punere in functiune mijloace fixe

#7 Mesaj de stroer1948 »

Cum se inregistreaza niste echipamente medicale achizitionate, dar care inca nu au fost puse in functiune.
Am factura cu echipamentele respective, aleg nedefinit si pun la cont 231 (global).
Cum fac dupa ce se vor pune in functione sa le trec individual pe 2131 ?
Se face nor NC in articole contabile si dupa le adaug individual in Imobilizari cu data punerii in functiune ?

Scrie răspuns