Setare unitati de masura pentru servicii

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
jianuc889
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 16, 2024 7:37 pm

Setare unitati de masura pentru servicii

#1 Mesaj de jianuc889 »

Buna ziua!
Pentru servicii de traduceri si interpretariat am ca unitate de masura pagina si ora, nu BUC.
In programul SAGA PS nu gasesc posibilitatea de a alege ca unitate de masura pagina sau ora,
Cum pot alege unitatea pin programul SAGA PS astfel incat unitatea de masura "pagina si ora " se se regaseasca in eFactura generata in Saga PS.
Mentionez ca am aflat ca la Anaf cu completare directa Ziua lucrătoare este E49.
Am găsit și ora, e HUR.
Pagina e ZP.
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Setare unitati de masura pentru servicii

#2 Mesaj de tomac »

Introduceți, manual, ZP la unitate de măsură - pentru pagină și HUR pentru oră dacă ziceți că acelea sunt. În program sunt propuse cele mai des utilizate unități de măsură, dar asta nu înseamnă că sunteți limitat(ă) la acelea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

kahanee
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 03, 2020 10:50 am

Re: Setare unitati de masura pentru servicii

#3 Mesaj de kahanee »

Bună ziua!
Puteți sa ne dați un link cu unitățile de masura și a echivalentului prescurtat ce poate fi introdus manual în SAGA si acceptate de ANAF în format xml?


De exemplu pentru un Cabinet Medical Individual nu avem unitatea de masura Bucati echivalent prescurtare in Saga "BUC" adica unitCode "B037" în format xml pentru ANAF, ci avem unitate de madura "Punct" la care nu știm prescurtarea pe care sa o introducem manual în Saga

Unitatea de masura "Punct" din factura generata de programul specific Cabinetului medical, ar avea se pare (nu sunt sigur), echivalent in XML,
unitCode="1I" ,

adica din UnitOfMeasureCode
1I
fixed rate
A unit of quantity expressed as a predetermined or set rate for usage of a facility or service.

Mulțumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Setare unitati de masura pentru servicii

#4 Mesaj de tomac »

Se folosesc codurile de la SAFT - https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Informatii_R/RO_SAFT_SchemaDefCod_20230306.xlsx
În fișierul din link aveți toate unitățile de măsură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns