inregistrare mijloc fix

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
balintescum
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

inregistrare mijloc fix

#1 Mesaj de balintescum »

am achizitionat un mijloc fix. Cum procedez la inregistrare in "intrari", avind in vedere ca valoarea achitata se va recupera prin amortizare ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare mijloc fix

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
In primul rand il vei inregistra pe "nedefinit".
Cum adica se va "recupera"? Din cele mentionate cred ca te referi la Saga PS si nu la Saga C, in acest caz ai codul (tipul de operatiune) 003, care este o cheltuiala nedeductibil si amortizarea va fi deductibila.
Data viitoare ar fi bine sa fii mai explicit ca sa te putem ajuta corect.

balintescum
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: inregistrare mijloc fix

#3 Mesaj de balintescum »

balazse scrie:Bine ai venit pe forum!
In primul rand il vei inregistra pe "nedefinit".
Cum adica se va "recupera"? Din cele mentionate cred ca te referi la Saga PS si nu la Saga C, in acest caz ai codul (tipul de operatiune) 003, care este o cheltuiala nedeductibil si amortizarea va fi deductibila.
Data viitoare ar fi bine sa fii mai explicit ca sa te putem ajuta corect.
am inregistrat la cod "003", la "nedefinit",am dat "plata" pt. suma achitata, dar in "reg, jurnal incas.-plati"imi apare valoarea integrala a utilajului.Lunar voi inregistra amortizarea.Este OK asa ?Nu trebuia ca in Reg. Jurnal sa apara fara valoarea nedeductibila ?Scuze dar e prima operare cu mij. fixe. Cu stima !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare mijloc fix

#4 Mesaj de balazse »

Este corect sa apara in RJIP, iar datorita faptului ca ai trecut la nedeductibil, doar amortizarea va fi deductibila, ceea ce va fi corect la calculul de la sfarsit de an.
Totusi atentie ca valoarea mijloacelor fixe incepand cu 01.07.2013 a crescut de la 1.800 lei la 2.500 lei.

balintescum
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: inregistrare mijloc fix

#5 Mesaj de balintescum »

da. incerc sa ma familiarizez cu saga care pare prietenos.Multumesc !

paunicac
Mesaje: 10
Membru din: Vin Aug 23, 2013 1:31 pm
Localitate: Bucuresti

Re: inregistrare mijloc fix

#6 Mesaj de paunicac »

Buna ziua.
Si eu inregistrez pentru prima oara un mijloc fix si nu stiu daca am procedat corect.
Am inregistrat achizitia unui autoturism prin ecranul Intrari. La calculul amortizarii, in ecranul Imobilizari la coloana cont selectez 2133 Mijloace de transport. Nu stiu ce sa aleg la COd clasa. In registrul imobilizarilor, mijloacele de transport sunt la clasa 2.3. E corect sa aleg clasa 2.3 si contul 2133 ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: inregistrare mijloc fix

#7 Mesaj de fagarasa176 »

La clasa alegi 2.3.2.1.1
Da este corect contul 2133 dar sfatul meu este sa faceti analitice si la 2133 si la 2813 pentru o evidenta mai buna a imobilizarilor si a amortizarii acestora.
Si aveti grija daca amortizarea lunara depaste 1.500 lei diferenta peste aceasta suma este nedeuctibila din punct de vedere fiscal
Ultima oară modificat Joi Sep 04, 2014 8:33 am de către fagarasa176, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

paunicac
Mesaje: 10
Membru din: Vin Aug 23, 2013 1:31 pm
Localitate: Bucuresti

Re: inregistrare mijloc fix

#8 Mesaj de paunicac »

Multumesc frumos.
Ma incurcasem in clase si am zis ca eu gresesc undeva.
Nu depaseste amortizarea lunara 1500 lei. E ok. Mersi de sfat!

O zi frumoasa.

guiuh6
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mai 12, 2006 12:00 am

Re: inregistrare mijloc fix

#9 Mesaj de guiuh6 »

Buna ziua, la achizitia unei masini noi ,valoarea nedeductibila de 50% este la toata factura sau doar la tva ?
In ecranul amortizari am suma cu toata baza si jumatate din tva .
Si amortizarea lunara este 2353 , scad cei 1500 din suma aceasta sau adun tot ce am pe amortizare ? Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare mijloc fix

#10 Mesaj de balazse »

Valoarea TVA-ului nedeductibil va fi inclusa in valoarea autoturismului.
In ceea ce priveste amortizarea, din cei 2.353 lei doar 1.500 lei va fi deductibil fiscal.

Scrie răspuns