ACTUALIZARE MARKETLINE PENTRU SGR???

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
radua214
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 27, 2022 11:24 am

ACTUALIZARE MARKETLINE PENTRU SGR???

#1 Mesaj de radua214 »

Am si eu o intrebare: stiti cand se va face actualizare pentru MarketLine in legatura cu SGR? Acum, chiar daca definim produse asociate in nomenclatorul din Saga, in MarketLine nu se transmite si produsul asociat, respectiv "garantia SGR". Din acest motiv nu ne putem aproviziona cu produse cu SGR, pentru ca nu le putem vinde.
A gasit cineva vreo modalitate de lucru pentru SGR cu varianta actuala de MarketLine?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: ACTUALIZARE MARKETLINE PENTRU SGR???

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Până la actualizarea aplicației vă propun următoarea modalitate de lucru:
- definiți ambalajele SGR în SAGA și le asociați coduri de bare sau coduri PLU;
- la recepția mărfurilor aveți în vedere asocierea acestora cu ambalajele SGR (funcție existentă în SAGA);
- listați codurile de bare grupate pe un A4 (de exemplu) și le afișați la îndemâna vânzătoarei;
- la scanarea unui articol cu ambalaj SGR scanează și ambalajul asociat.
Știu că este "peste mână" dar până la o nouă versiune care să automatizeze asocierea, nu văd o altă posibilitate.
Pentru limitarea tipurilor de ambalaj SGR vă puteți inspira din lista/tariful de gestionare.

Cu privire la returul ambalajelor (primirea lor în cadrul magazinului, devenit ad-hoc "centru de colectare") este o altă poveste.
Există câteva soluții și pentru asta dar necesită "muncă manuală".

Să așteptăm cu răbdare și să sperăm că în următoarea versiune chestiunea asta va fi cuprinsă.

radua214
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 27, 2022 11:24 am

Re: ACTUALIZARE MARKETLINE PENTRU SGR???

#3 Mesaj de radua214 »

Multumesc pentru raspuns; ma gandisem si eu la acest lucru...dar pentru usurinta as vrea sa creez un singur cod de "garantie SGR", ca sa nu fie operatoarele nevoite sa scaneze mai multe coduri; am vazut ca si alti retail-eri (de ex. Lidl) au facut asa. Stiu ca nu respecta ceea ce vrea Returo ca raportari, dar asta e...Pana la raportari, macar sa ne putem desfasura activitatea;
PS: am dat si un mail la [email protected] prin care intrebam cand ar fi gata actualizarea aceasta, dar nu mi-a rapsuns nimeni, din pacate; e adevarat ca au mult de furca cu e-factura...

vierui
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 27, 2015 9:43 am

CONEXIUNE MARKET LINE LA SAGAWEB

#4 Mesaj de vierui »

Buna ziua,

Folosesc in doua puncte de lucru extensia MarketLine si mentionbez ca am migrat cu societatea in SAGAWEB! Va rog sa imi spuneti cum procedez in aceasta situatie deoarece din cate vad nu a pomenit nimeni nimic despre conexiunea dintre MarketLine si SAGAWEB.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: ACTUALIZARE MARKETLINE PENTRU SGR???

#5 Mesaj de chirigiui509 »

Este pomenită în manualul MarketLine https://manual.sagasoft.ro/marketline/topic-16-configurare-program.html

vierui
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 27, 2015 9:43 am

Re: ACTUALIZARE MARKETLINE PENTRU SGR???

#6 Mesaj de vierui »

Multumesc frumos pentru raspuns!

Intre timp mi-am bagat nasul si am vazut ca MarketLine are optiune de conectare la SAGAWEB.

Dar inca consider ca SAGA trebuie sa isi imbunatateasca modul de informare si comunicare cu clientii.

Scrie răspuns