Bilant intermediar dublat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dinur150
Mesaje: 88
Membru din: Vin Apr 22, 2016 11:31 am

Bilant intermediar dublat

#1 Mesaj de dinur150 »

Buna ziua,
La Decembrie 2023 am observat ca adiminstratorul a tot ridicat bani din cont si depasesc soldul de casa la 30.11
Nu am bani pentru retragere creditare , am scazut tot ce s-a putut La Septembrie deja depusesem un bilant intermediar .Mai pot depune un bilant intemrediar la acelasi trimestru cu Aga recalculare profit sau ce pot face acum in Decembrie .Intermediar la trim IV se poate depune in Decembrie ?

Multumesc !

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Bilant intermediar dublat

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca ai depasit soldul la casa la 30.11.2023, cu ce te-ar ajuta bilantul interimar acum in decembrie?
Nu se depune bilant interimar de 2 ori la acelasi trimestru, iar pt.dec.poti sa il depui dupa inchiderea finala a lunii decembrie adica in ianuarie.
Daca depui interimare ca sa dai prin casa dividende pt.a descarca casa, te cam risti cu amenda 10% la suma data prin casa cu numerar la un control Anaf - nu mai accepta plati dividende prin casa, plus ca dividendele interimare se dau doar prin banca (prima plata poti sa o faci prin casa de 10.000 lei), pt.ca tu practic repartizezi integral profitul trimestrial la dividende interimare.
O gaselnita ar fi sa ii duci in 461.

dinur150
Mesaje: 88
Membru din: Vin Apr 22, 2016 11:31 am

Re: Bilant intermediar dublat

#3 Mesaj de dinur150 »

Multumesc ! Ca si solutie rapida asa am facut am trecut in 461

buldanc431
Mesaje: 114
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:00 am

Re: Bilant intermediar dublat

#4 Mesaj de buldanc431 »

Buna seara 1
Am constatat o eroare la bilatul interimar depus la sept 23. Greu de crezut , dar s-a intamplat . La rubrica unde trebuia sa fie trecurte suma care urma sa se ridice ca div interimare , nu a fost completata din neatentie .
"Creanțe reprezentând dividende repartizate în cursul exercițiului financiar (ct. 463)
Cum se poate reveni asupra erorii ?
sau care sunt consecintele ?

Suma s-a achitat prin banca , s-a achitat impozil aferent .
Multumesc !

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Bilant intermediar dublat

#5 Mesaj de avramg »

eu din cite stiu articolul 463=456 se face dupa aprobarea bilantului interimar in functie de ce suma vor asociatii sa repartizeze la dividend, deci nu trebuie sa fie cuprins in bilantul de la septembrie 2023...se inregistreaza cu data procesului verbal de aprobare

buldanc431
Mesaje: 114
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:00 am

Re: Bilant intermediar dublat

#6 Mesaj de buldanc431 »

Multumesc pentru raspuns !
DA, intr-adevar , inregistrare este facuta la 24.10.23 , odata cu PV de distribuire

Scrie răspuns