Eroare - blocare program, cand la iesiri se introduce alta data la data scadenta

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
eftimiea71
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 27, 2021 8:27 am

Eroare - blocare program, cand la iesiri se introduce alta data la data scadenta

#1 Mesaj de eftimiea71 »

buna ziua,
Daca aveti idee, poate s-a mai intamplat...
Cand se introduce pozitie noua pe iesiri, in lei, daca la data scadenta se pune alta data decat cea curenta, programul se blocheaza si nu se poate continua lucrul decat cu iesire din program.
Daca se introduce la scadenta aceeasi data, functioneaza asa cum trebuie. practic nu se poate seta termen de plata la facturare.
Asta pe doua din cele 3 statii de lucru. E clar ca e ceva pe cele doua statii de pe care se factureaza, dar nu ne-am dat seama pana acum de ce se intampla asta.
Lucram cu SAGA de cca un an si jumatate si pana acum cateva zile functiona corect.
Multumesc

stanciut
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mar 15, 2007 12:00 am

Re: Eroare - blocare program, cand la iesiri se introduce alta data la data scadenta

#2 Mesaj de stanciut »

Buna ziua,
Si eu am cam aceeasi problema.
Cand se introduce pozitie noua pe iesiri, in lei, daca trec cu tab prin data si data scadenta si se pune data curenta la amandoua, programul se blocheaza si nu se poate continua lucrul decat cu iesire din program.
Poate cineva ne ajuta.
Multumesc

stanciut
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mar 15, 2007 12:00 am

Re: Eroare - blocare program, cand la iesiri se introduce alta data la data scadenta

#3 Mesaj de stanciut »

Am reușit ceva.
Din administrare, întreținere BD, general, am preluat cursul valutar de pe infovalutar.ro.
Merge, nu se mai blocheaza

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Eroare - blocare program, cand la iesiri se introduce alta data la data scadenta

#4 Mesaj de gheorghei642 »

Saga a informat in 24.01.2024 despre aceasta situatie.
....
Dragi colaboratori,

BNR a facut un update pentru securitate la procedura de transmitere a cursului valutar, lucru care poate bloca programul în ecranele în care cursul se preia automat.
Rezolvarea este să comutați pe infovalutar.ro din ecranul 'Intretinere BD', pagina 'General' sau să reefectuati actualizarea programului.

Scrie răspuns