Inregistrare in SPV

Mesaj
Autor
feodorovl615
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 28, 2013 9:52 am

Inregistrare in SPV

#1 Mesaj de feodorovl615 »

Primesc eroare la inregistrarea ca utilizator in SPV. Atasez cererii, pe langa datele uzuale (cod fiscal firma, CNP subsemnatul etc) si o arhiva zip care contine:

- scan de buna calitate dupa imputernicirea notariala
- CI subsemnatul (persoana imputernicita)
- CUI societate - scan de buna calitate
- certificatul digital valabil

Pana acum aceasta procedura a functionat fara probleme , primeam mesajul de aprobare a accesului in SPV.

Recent am facut procedura pt o firma-client noua. Am primit solicitarea de a merge la ANAF. Am mers, doamnele de la ghiseu au bombanit, am primit in cateva zile drept de acces SPV.

Acum am un client nou, am avut grija ca documentele sa fie scanate foarte lizibil, insa am primit un mesaj nou

----
Bun ziua!
Va rugam sa ne precizati daca detineti procura in original sau a fost depusa la alt organ fiscal, cunoscând dispozi?iile Codului penal cu privire la falsul în declara?ii.

Avand in vedere faptul ca legislatia in vigoare prevede transmiterea unor documente in original sau copie legalizata, aveti obligatia prezentarii acestora.
Conform OMFP 1090/2022 coroborat cu preved
erile Codului de procedura fiscala, imputernicitul este obligat sa depuna la organul fiscal actul de imputernicire, in original sau copie legalizata.
----

In OMFP 1090/2022 mentioneaza:

ART. 9
Cererea de înregistrare ca utilizator SPV a persoanelor care deţin certificat calificat
(1) Persoanele care deţin certificat calificat pot solicita înregistrarea ca utilizator SPV.
(2) Cererea de înregistrare ca utilizator SPV se face prin intermediul aplicaţiilor informatice specifice, pe platforma informatică dedicată.
(3) Cererea prevăzută la alin. (2) cuprinde informaţii obligatorii şi informaţii opţionale.
(4) Informaţiile obligatoriu a fi furnizate de persoana care deţine certificat calificat sunt:
a) datele de identificare;
b) elementele de identificare a certificatului calificat;
c) elementele de identificare ale documentelor de identitate, respectiv ale
documentelor constitutive, după caz;
d) adresa de poştă electronică;
e) numărul de telefon mobil valid;
f) acceptul privind termenii şi condiţiile de utilizare a SPV.


Ce gresesc de nu primesc acces in SPV fara vizita la ANAF ? Trebuie sa cer de la notariat imputernicirea si in format electronic (semnata electronic de notar) ? orice altceva care imi scapa ?

Multumesc

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare in SPV

#2 Mesaj de ganeam951 »

in calitate de imputernicit trebuie sa mergeti la anaf cu procura in original, celelalte docunente in copie, inclusiv CI reprezentant legal al societatii respective, documentul de inrolare in spv cu nr de inregistrare primit la inrolare pt CUI-ul respectiv, in maxim 10 zile de la inrolarea on-line.Altfel nu primiti accesul in spv.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Inregistrare in SPV

#3 Mesaj de roncovf »

De ce să fie simplu dacă se poate să fie de cacao.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Inregistrare in SPV

#4 Mesaj de aurel211252 »

Salut.La noi...Dupa ce ai intocmit Imputernicire de catre Admin.firmei respective(o facem noi si Admin. semneaza),on-line pe situl ANAF-inregistrare utilizatori pers.juridice in SPV (se complecteza cu datele solicitate,Documentul de confirmare si ZIP=cu copia C.I. a imputernicitului si copia Imputernicire).Se trimite on-line la ANAF.Se primeste documentul de inrolare in SPVcu nr.de inregistrare .Se salveaza si se Tipareste acest document de inrolare+ cu copia C.I.a imputernicitului+copia C.I.a celui ce imputerniceste+imputernicirea semnata de Admin.,mergem la ghiseul ANAF si e ok. ...Dupa circa o ora,primim email Aprobare cont SPV...Nu s-a cerut inca imputernicire notariala sau alte documente...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare in SPV

#5 Mesaj de ganeam951 »

Eu am primit pe email sa ma prezint la ghiseu anaf, cu actele .. si procura in original. Si sa vedeti ce frumos, dupa ce te prezinti la ghiseu absolut cu tot ce s-a cerut, ti se da ok , nr de inregistrare , dar dupa o saptamana , inca nu ai acces in spv si nici posibilitate de a depune declaratii, desi ai nr de inregistrrare si pt 150 . Si am inceput " lupta" cu solicitari telefonice la asistenta contribuabili, cu reveniri peste reveniri, cu aceeasi poveste repetata de n ori pt fiecare persoana diferita care raspundea la telefon si aceleasi intrebari inutile din partea reprezentantilor anaf : aia ati depus, cand, alea le-ati adus, cand? Dar dupa "lupte seculare" am obtinut intr-un final aprobarile necesare, desi practic eu personal nu aveam nici o vina si ma incadrasem in termene si cerinte. Ca doar traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Cand o sa scapam de aceste prezentari inutile la ghiseu? Ca doar suntem in era digitalizarii. Sau isi pierd jobul cucoanele comode de la ghisee, care ar trebui sa faca niste cursuri obligatorii de buna-purtare, sa invete sa nu isi mai dea ochii peste cap in prezenta contribuabililor, din banii carora isi castiga pita. Ca sincer , am asistat de mai multe ori la tratamente inadecvate fata de cei din fata ghiseelor, pe care ii trateaza ca pe niste incompetenti. Doar ele , destepte , le stiu pe toate si trebuie sa isi dovedeasca puterea urland si raspandind din toti rarunchii aere de superioritate. Cat vor msi fi tolerate asemenea comportamente si de ce?

stanescue961
Mesaje: 100
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: Inregistrare in SPV

#6 Mesaj de stanescue961 »

Nici la noi in Arges,nu ne trebuie procura prin Notariat,este buna facuta de noi la calculator,dar daca vrei sa ai accept si pt.depunere declaratii,trebuie sa faci si f150 si o alta imputrnicire pt.aceastea,alaturi de imp.pt.SPV.

feodorovl615
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 28, 2013 9:52 am

Re: Inregistrare in SPV

#7 Mesaj de feodorovl615 »

Lucrurile cu ANAF devin foarte interesante. Dupa ce trimiti prin site arhiva cu documente pt 150/SPV, primesti email ca trebuie sa te prezinti cu actele in original la ANAF. Mergi la ANAF cu actele IN ORIGINAL si ... primesti iar mesaj ca "Va rugam sa ne precizati daca detineti procura/imputernicrea in original sau a fost depusa la alt organ fiscal, cunoscând dispozi?iile Codului penal cu privire la falsul în declara?ii."

Deci eu depun un act in original emis de un notar public si apoi trebuie sa fac si o declaratie ca actul e original. E noaptea mintii .....

Scrie răspuns