DREPTURI AUTOR _ BILANT 2023

Mesaj
Autor
puiur
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

DREPTURI AUTOR _ BILANT 2023

#1 Mesaj de puiur »

Buna ziua , intocmesc un bilant pentru o societate care plateste drepturi de autor persoanelor fizice cu declarare in D112 . Pana acum le-am inregistrat in contul 621 cheltuieli cu colaboratorii. .Prin ordinul 2649/28.09.2023 a fost introdus contul 616 „Cheltuieli aferente drepturilor de proprietate intelectuală”.Rog opinia colegilor care au spete cu drepturi de autor . Ce faceti ? mutati pe rulajul lui 616 la sfrasitul anului aceste sume reprezentand drepturi de autor ?Si a 2a intrebare , fiind drepturi de autor declarate in 112 , cu retinere de impozit si contributii CAS si CASS , in formularul 30 la randul 189 le cuprindeti la ch cu personalul ? - exista o precizare la formularul 30 pct 8 ca la randul 189 se cuprind si drepturile colaboratorilor , stabilite cf legislatiei muncii , care se preiau din rulajul lui 621- analic colaboratori persoane fizice. Mie mi se pare rezonabil sa le cuprind la ch cu personalul , fiindca in cazul acestei societati se platesc lunar aceste drepturi de autor - fiind un ziar online, desi nu stiu ce inseamna ca sunt stabilite cf legislatiei muncii Multumesc.

Scrie răspuns