E-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

E-factura

#1 Mesaj de ciosnarl184 »

Buna ziua,intampin probleme cu generarea si transmiterea facturilor ,de exemplu astazi am reusit sa trimit o factura din data de 25 si la urmatoarele din data de 29 apare mesajul ,,exista erori de depunere sau generare,, cum ar trebui sa procedez,multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura

#2 Mesaj de tomac »

Să corectați erorile.
Cele mai frecvente sunt:
1. lipsește adresa clienților - mai ales localitatea. Se rezolvă dacă efectuați o verificare a tuturor terților din ecranul "Clienți" disponibil în meniul fișiere.
2. unitatea de măsură este inexistentă în nomenclator.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

Re: E-factura

#3 Mesaj de ciosnarl184 »

Mulțumesc frumos!

cataa
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 08, 2020 1:15 pm

Re: E-factura

#4 Mesaj de cataa »

Buna seara vreau sa introduc o factura si la iesire adaug introduc client nu imi apare casuta cu e factura sa o pot bifa .Ce gresesc?

iosiff
Mesaje: 523
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: E-factura

#5 Mesaj de iosiff »

Nu exista bifa cu E factura, introduceti factura de iesire normal si o validati, apoi cand intrati in E factura din ecranul principal, o sa se vada si acea factura.

crucinz
Mesaje: 10
Membru din: Lun Feb 12, 2007 12:00 am

Re: E-factura

#6 Mesaj de crucinz »

buna ziua am si eu o problema la e- factura nu apare rubrica tiparire la fact. transmise si nu apar butoanele in e fact,.
am transmis fact. au fost ok dar nu le pot tipari,am facut actualizari dar nu am reusit sa remadiez
multumesc o zi buna va doresc.

borsosc868
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 15, 2018 11:38 am

Re: E-factura

#7 Mesaj de borsosc868 »

buna ziua, la PFA care comercializeaza oua , in fiecare zi preia de la producator si distribuie cu 2 masini speciale in judet,la magazine mici comunale, Pina acum au facut facturile scrise cu mana, si eu contabila din 2008 am introdus pe fiecare factura in calculator, am trimis in ianuarie la e- factura peste 600 facturi, din martie vor sa cumpere laptopuri si sa factureze si sa trimite direct prin masina e factura. CE sfatuiti sa cumpere,sa aiba corelatie legatura cu saga ps, va multumesc anticipat pentru recomandare. cu respect Cristina

floristeanv
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 02, 2019 8:10 am

Re: E-factura

#8 Mesaj de floristeanv »

Buna seara!Dupa ce generez cod de acces imi apare: eroare de interogare SPV.Conectati furnizorul programului.De ce?Nu mi s-a mai intamplat.Si apar neconectat in E factura.Pe Saga ps este totul in ordine!

szenteg386
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iun 18, 2023 7:25 am

Re: E-factura

#9 Mesaj de szenteg386 »

Le-am scris celor de la SAGA azi dimineata ! In SAGA C nu functioneaza accesul la E-factura , in SAGA PS functioneaza :-)

szenteg386
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iun 18, 2023 7:25 am

Re: E-factura

#10 Mesaj de szenteg386 »

am primit raspuns :

[#GN9-Z1V-QPZV]: RE: SAGA C - E-factura

Refaceti actualizarea programului Saga (chiar daca aveti ultima versiune). Ulterior, reaccesati ecranul pentru transmiterea e-facturii.

szenteg386
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iun 18, 2023 7:25 am

Re: E-factura

#11 Mesaj de szenteg386 »

am primit raspuns :

[#GN9-Z1V-QPZV]: RE: SAGA C - E-factura

Refaceti actualizarea programului Saga (chiar daca aveti ultima versiune). Ulterior, reaccesati ecranul pentru transmiterea e-facturii.

bejinariug401
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 13, 2022 8:33 am

Re: E-factura

#12 Mesaj de bejinariug401 »

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: am emis factura in 31.01.2024 (pe facturier), in 05.02.2024, cand am operat in SAGA iesirea (introducerea facturii) din neatentie a ramas data de 05.02.2024. s-a transmis in SPV cu data de 05.02.2024. Cum pot corecta data facturii in SPV. Multumesc.

stoicam785
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 07, 2013 4:27 pm

Re: E-factura

#13 Mesaj de stoicam785 »

Buna ziua! Saga PS, am transmis multe facturi in e-factura, pentru mai multe firme. Astazi, la unul din clienti, dupa transmiterea facturii mi-a aparut la detalii mesajul ca factura a fost generata dar nu a fost transmisa din program. Daca retransmit, apare mesajul ca factura figureaza ca fiind generata si transmisa. Statusul este de factura generata. Am verificat in SPV, nu apare ca fiind transmisa. Mentionez ca nu e prima factura transmisa la acest client.
Ce pot face?

roscav272
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 09, 2017 2:27 pm

Eroare transmitere factura

#14 Mesaj de roscav272 »

Buna ziua! Am transmis o factura in E-factura. La incarcare a spuu ca s-a incarcat cu succes factura cu indexul aferent. Ulterior in Raspunsuri e-factura a aparul mesajul
"[BR-RO-110]-Daca Codul tarii Vanzatorului (BT-40) este RO, atunci Subdiviziunea tarii Vanzatorului (BT-39) trebuie sa fie codificata folosind lista de coduri ISO 3166-2:RO (ex. "RO-B" pentru Municipiul Bucuresti, "RO-AB" pentru judetul Alba...).
#If the Seller's country Code (BT-40) is RO, then the Seller's country subdivision (BT-39) must be coded using the ISO 3166-2: RO code list (ex. "RO-B" for Bucharest, "RO-AB" for Alba County...).
Desi am intrat in clienti si am dat verificare si am refacut factura cu clientul preluat de la ANAF dupa cod fiscal, imi apare aceasi eroare in raspunsuri e-factura. Nu stiu ce sa mai fac (am dat reindexare/salvare baza date, am verificat datele clientului). Va rog sa-mi dati o solutie sa rezolv problema. Multumesc anticipat

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Eroare transmitere factura

#15 Mesaj de paidolat181 »

roscav272 scrie: Mar Feb 06, 2024 3:11 pm ..................
Desi am intrat in clienti si am dat verificare si am refacut factura cu clientul preluat de la ANAF dupa cod fiscal, imi apare aceasi eroare in raspunsuri e-factura. Nu stiu ce sa mai fac (am dat reindexare/salvare baza date, am verificat datele clientului). Va rog sa-mi dati o solutie sa rezolv problema. Multumesc anticipat
Devalideaza factura, reselecteaza clientul respectiv si apoi valideaza, pentru a se incarca datele corectate din clienti!
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Scrie răspuns