Transfer marfa in materiale consumabile.

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
iosifarup
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 16, 2016 11:47 am

Transfer marfa in materiale consumabile.

#1 Mesaj de iosifarup »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu instructiuni pentru urmatoarea speta: Firma de calculatoare care asambleaza computere (clientul nostru). Ei nu cumpara materiale consumabile sau materii prime ci doar marfa - deci bunurile nu se inregistreaza la achizitie ca materiale consumabile, ci ca marfa. Nici nu se poate inregistra ca materiale consumabile pentru ca se pot vinde ca si marfa. De exemplu un procesor se poate vinde ca marfa dar poate face parte din componenta unui PC.

Pentru a produce un computer asamblat trebuie sa mutam produsele din marfa in materiale consumabile apoi in materii prime si ultimul pas productie.

Ma poate ajuta cineva?

PS: Va rog raspundeti daca stiti sau ati mai facut asa in SAGA, ca sa reducem ping-pongul cu mesaje.

Multumesc anticipat.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Transfer marfa in materiale consumabile.

#2 Mesaj de paidolat181 »

Daca receptionati ca marfa piesele respective, va recomand sa o faceti pe o gestiune cantitativ valorica, la pretul de achizitie.
In momentul vanzarii stabiliti pretul de vanzare pe produs.
In acest caz, avand marfa la pret de achizitie, daca doriti să o folositi intern, se poate fac transferul pe o gestiune de materiale și sau materii prime din ecranul Operații/Transferuri.
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

iosifarup
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 16, 2016 11:47 am

Re: Transfer marfa in materiale consumabile.

#3 Mesaj de iosifarup »

Buna ziua,
Gestiune cantitativ valoric avem.
Eu nu inteleg passi efectiv de a transfera.
Trebuie sa faca o gestiune separata "Materiale" si una "Materii Prime"?
Nu se pot stoca in aceiasi gestiune?

Apoi pe produs, nu am nicaieri indicat unde mi-l duce. Sau nu pricep eu telepatia SAGA.
Fişiere ataşate
Unde ii zic sa mi-l duca din Marfa in Materiale consumabile?
Unde ii zic sa mi-l duca din Marfa in Materiale consumabile?
saga1.png (136.99 KiB) Vizualizat de 221 ori

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Transfer marfa in materiale consumabile.

#4 Mesaj de paidolat181 »

Trebuie Gestiune cantitativ valorica la Marfa, pentru a putea face transferul.
Gestiunile de materii prime si materiale distincte, desigur, pentru ca li se atribuie conturi contabile diferite ( 301 versus 3028). Acum nu e obligatori sa le aveti pe amândouă, doar una, care se preteaza mai bine scopului ptr care folositi respectivele produse....
Programul nu poate face transfer dintr-o gestiune global-valorica intr-una cantitativ valorică!!! .... doar prin note contabile manuale, ceea ce ar conduce la denaturarea soldurilor dintre evidenta gestiunilor de stocuri si cea contabila.
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

iosifarup
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 16, 2016 11:47 am

Re: Transfer marfa in materiale consumabile.

#5 Mesaj de iosifarup »

Toate gestiunile sunt cantitativ valorice.
Dar degeaba creez o gestiune noua Materii Prime, pentru ca nu ii pot modifica contul contabil. Este ca si cum as crea o gestiune pt punctul de lucru din SIbiu.
Fişiere ataşate
saga2.png
saga2.png (83.37 KiB) Vizualizat de 195 ori

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transfer marfa in materiale consumabile.

#6 Mesaj de tomac »

Puteți proceda în mai multe moduri
1. Facturați componentele.
2. Facturați sistemul asamblat și pentru asta:
- prin operații speciale faceți destocare pentru fiecare componentă
- prin operații speciale faceți încărcare de cantitate pe sistem cu o valoare egală cu suma valorii componentelor
3. Folosiți, pentru sistem un tip nou de articol, de tip produs și nestocat (la care puteți pune cont stoc 371 și cont venituri 707, cheltuiala 607 - ca la mărfuri) și-l creați în articole cu rețetă. Pentru asta trebuie să setați tipul de marfă ca fiind (incorect) consumabil. Procedura este explicată aici: https://www.sagasoftware.ro/productie-generata-din-iesiri/
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns