Produs finit in materii prime

Mesaj
Autor
bisocp
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 07, 2022 11:31 am

Produs finit in materii prime

#1 Mesaj de bisocp »

Salutare! Daca faci produse finite (calculatoare) din diverse componente - materii prime. Dupa vanzarea produselor finite, acestea se pot intoarce din diverse motive (defecte, refuzul clientului, etc.). Dupa stornare o parte din componente sau toate se trimit inapoi la furnizor pentru inlocuire in garantie sau sant stornate de furnizori definitiv . Pentru asta ar trebui ca produsul finit sa fie “desfacut” in materii prime. Cum se face asta?
Va multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Produs finit in materii prime

#2 Mesaj de pomparaus »

Eu nu vad acest lucru ca pe productie, care e procesul tau tehnologic de producere a calculatorului-ai linie de fabricare a calculatoarelor?!
Tu faci servicii de asamblare a unor componente, pe care le cumperi in vederea revanzarii, doar ca le asamblezi si rezultatul e un calculator.

bisocp
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 07, 2022 11:31 am

Re: Produs finit in materii prime

#3 Mesaj de bisocp »

Nu asta e problema. Daca aveti un raspuns la intrebarea mea, va rog sa raspundeti. Daca aveam dubii ca e productie sau nu, intrebam asta.

bisocp
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 07, 2022 11:31 am

Re: Produs finit in materii prime

#4 Mesaj de bisocp »

Nu asta e problema. Daca aveti un raspuns la intrebarea mea, va rog sa raspundeti. Daca aveam dubii ca e productie sau nu, intrebam asta.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Produs finit in materii prime

#5 Mesaj de chirigiui509 »

Pentru situația expusă aveți disponibilă funcția de dezmembrare. Problema este că în cazul dumneavoastră, în mod particular, trebuie să evaluați atent procedura dezmembrării întrucât, este posibil ca dintr-un sistem să doriți să extrageți numai placa video, sau un sim de memorie... Dacă analizați și elementele de trasabilitate (aveți implementate standarde de calitate) lucrurile pot să devină și mai complicate.
Vă recomand să faceți o evaluare a nivelului de incidență și în funcție de asta să gândiți o procedură de lucru cât mai simplu de aplicat.
Pentru că probabil aveți formație tehnică, priviți cele două procese (producția și dezmembrarea) ca fiind opozabile caz în care procesul de transformare va fi privit în modul.
Există și posibilitatea de a înregistra operațiunea prin intermediul "operațiunilor speciale" dar ar fi ceva mai complicat și ar presupune cunoștințe avanzate de contabilitate.
Succes!

bisocp
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 07, 2022 11:31 am

Re: Produs finit in materii prime

#6 Mesaj de bisocp »

chirigiui509, va multumesc .
Pentru a nu complica lucrurile as dori sa folosesc functia de dezmembrare in componentele initiale (materii prime).
Intrebarea este cum se face asta dpdv contabil, restul e ...

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Produs finit in materii prime

#7 Mesaj de chirigiui509 »

Cu privire la modalitatea de operare, primele informații le găsiți aici: https://manual.sagasoft.ro/sagac/topic-41-dezmembrari.html
După efectuarea primei dezmembrări, discutați cu contabilul dumneavoastră care, după ce va analiza monografia contabilă din spatele operațiunii, vă va consilia din acest punct de vedere.
Procedura dezmembrării este destul de bine reglementată în legislație precum și în metodologia de lucru dar, raportat la situația expusă de dumneavoastră aș mai atrage atenția cu privire la un pas intermediar (pe care nu l-am discutat aici) legat de "restituirea de către cumpărător a produsului achiziționat". Îndemnul meu ar fi să analizați întreg "contextul restituirii de produse", să-l armonizați cu legislația conformă (care și în acest caz există) pentru a proba temeiul acestor operațiuni.
La final, solicitați o analiză de conformitate și cereți și o opinie fiscală (din partea unui expert).

Succes în tot ce faceți!

PS: în MO 122/13.02.2024 s-a publicat Ordinul 209/2024 care aduce modificări și completări importante cu privire la modalitatea de depunere a declarațiilor privind obligațiile la Fondul pentru mediu (și nu numai) iar activitatea dumnevoastră cred că se circumscrie din punct de vedere declarativ :)

bisocp
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 07, 2022 11:31 am

Re: Produs finit in materii prime

#8 Mesaj de bisocp »

Multumiri!

Scrie răspuns