Majorare salar

Mesaj
Autor
craciunescus145
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Majorare salar

#1 Mesaj de craciunescus145 »

Buna ziua,
O societate din industria alimentara are o angajata in concediu medical(neoplazii) din 01.01.2023,din decembrie 2023 la CM nu mai beneficiaza de
scutirea de impozit avand salariul de incadrare de 3000 lei.Deoarece contractul de munca este suspendat de drept nu s-a majorat salariul de incadrare la 3436 lei.
Este corect sa se majoreze salariul de incadrare in aceasta situatie pt.a beneficia de facilitatile din ind.alimentara?
Va multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Majorare salar

#2 Mesaj de pomparaus »

De ce sa nu i se majoreze?!
Daca avem salariati incadrati cu salariul minim iar acesti salariati se afla in concediu medical, avand in vedere ca vorbim de o majorare a salariului prin efectul legii, dar si de obligatia angajatorului de a garanta in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara, angajatorul trebuie sa ia masurile necesare pentru a respecta prevederile legale. Majorarea salariului se face de la data prevazuta de actul normativ sau se poate face si cu data reluarii activitatii, avand in vedere ca venitul salariatului care este in concediu medical nu este afectat, el beneficiind de o indemnizatie calculata tinand cont de veniturile realizate in ultime 6 luni anterioare lunii in care a intervenit incapacitatea temporara de munca.

craciunescus145
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: Majorare salar

#3 Mesaj de craciunescus145 »

Buna ziua,
Contractul individual de munca se suspenda de drept in situatia concediului de maternitate (art. 50 lit. a) din Codul muncii sau a concediului pentru incapacitate temporara de munca (art. 50 lit. b) din Codul muncii republicat).In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Asadar, in perioada in care contractul de munca este suspendat pentru concediu pentru incapacitate temporara de munca sau concediu de maternitate, toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca se suspenda, neputandu-se efectua modificari ale contractului cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.In concluzie, in cele doua situatii veti putea majora salariul la incetarea suspendarii contractelor respectiv la revenirea din concediu medical sau la epuizarea concediului de maternitate daca salariata nu intra direct in concediu crestere copil.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Majorare salar

#4 Mesaj de pomparaus »

Eu asa interpretez si da, i-asi majora salariul, doar la CIM-urile suspendate in revisal nu asi opera nimic pe perioada suspendarii.

Scrie răspuns