E-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ivascauc615
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 12, 2015 11:30 am

Re: E-factura

#16 Mesaj de ivascauc615 »

Buna ziua,
Eu transmit e-facturile prin intermediul Declaratii ANAF, mentionez faptul ca facturile sunt emise intr-un program de facturare (IceFact) si generat xml-ul. Am instalat ultima verisune a programului Declaratii ANAF 2.0.0.81 nu mai pot vedea e-facturile in format xml ci doar declaratiile. A mai intalnit cineva situatia asta? Cum pot rezolva aceasta situatie?

Multumesc

cataa
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 08, 2020 1:15 pm

Re: E-factura

#17 Mesaj de cataa »

BUNA ZIUA ,NU MAI POT DESCHIDE DIN PROGRAM PDE PE ECRAN MENIUL,CUM POT REPARA ACEST ASPECT

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura

#18 Mesaj de tomac »

Bună ziua.

Încercați să postați un mesaj mai coerent și scris normal. Nu se înțelege ce anume nu puteți face. Nu este accesibil meniul programului? Dacă da, acest lucru apare atunci când în ecranul preluare date din configurare societăți nu s-a validat preluarea acestora.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sitarum650
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 06, 2015 3:07 pm

Re: E-factura

#19 Mesaj de sitarum650 »

Buna ziua, dupa expirarea codului SPV nu reusesc sa mai adaug codul nou in efactura.Am facut update la saga ultima versiune si tot nu reusesc sa introdul noul cod SPV ( este gri ecranul Detalii).Ma puteti ajuta?

gligorescud981
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 21, 2019 1:27 pm

Re: E-factura

#20 Mesaj de gligorescud981 »

Buna seara, am o societate nou infiintata, am acces in SPV si am transmis declaratii in ANAF, insa nu pot transmite si nci prelua din SAGA facturi SPV, programul SAGA imi da mesaj ca nu am acces in SPV si sa iau legatura cu ANAF ul. Am resetata si codul SPV si am incercat sa generez unul nou, insa mesajul este acelasi ca pt codul fiscal nu am acces in SPV, desi eu am acces,Ati intalnit situatia aceasta si cum se remediaza?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: E-factura

#21 Mesaj de balazse »

Pentru SitaruM650
La fila "configurare" ai butonul "reseteaza cod de acces in SPV" apesi pe buton, iesi din meniu si intrii inapoi si atunci o sa iti apara solicitarea de generare a unui cod nou.
De altfel, chiar daca ai ultima versiune, daca iti apare o problema actualizeaza programul (apar de multe ori actualizari prin care se rezolva diverse bug-uri).

Pentru GligorescuD981
Actualizeaza programul, chiar daca ai ultima versiune.

serbo
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 19, 2023 11:21 am

Re: E-factura

#22 Mesaj de serbo »

Buna ziua,
Sunt administrator la o firma si nu am semnatura electronica pe numele meu. Pana acum am transmis e-facturi in SPV cu cod de acces generat de la contabil (pe calculatorul de unde transmit e-facturile am actualizat ultima versiune de la SAGA). A expirat codul de acces si mi a fost trimis altul. Am pus codul nou, am incercat sa intru in e-factura si am primit urmatorul mesaj: " codul SPV a expirat sau nu este corect. Generam un alt cod de acces SPV? Pentru generare automata trebuie sa aveti acces la semnatura digitala." De ce nu se mai poate intra in e-factura cu codul nou? Cum pot rezolva problema asta?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura

#23 Mesaj de tomac »

Cel mai probabil nu vi s-a trimis codul complet. Codurile JWT sunt lungi.
Să intre persoana ce a generat codul în ecranul e-Factura pe calculatorul folosit la generarea codului.
Să apese butonul ce are ca pictogramă trei puncte "..." situat în dreapta codului SPV și se va deschide fereastra ce-l conține. Acolo apasă butonul "Copiere" și vă va da codul astfel copiat. Fie că-i dă lipire într-un mail fie că în pune într-un fișier txt.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

colcerug
Mesaje: 48
Membru din: Vin Mai 10, 2013 5:27 pm

Re: E-factura

#24 Mesaj de colcerug »

Buna seara! Cand ma autentific pe SPV , nu imi mai apare nici un cod fiscal !Care ar fi explicatia?

popam506
Mesaje: 81
Membru din: Vin Oct 26, 2018 1:54 pm

Re: E-factura

#25 Mesaj de popam506 »

Si eu m-am lovit de aceasta situatie in mai multe zile saptamana aceasta. Cred ca sunt perioade in care nu functioneaza, deoarece la accesarea SPV dupa cateva ore au aparut codurile fiscale. Incercati de mai multe ori in cursul zilei.

Scrie răspuns