Configurare și emitere factura- import efactura

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
archipi888
Mesaje: 6
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Configurare și emitere factura- import efactura

#1 Mesaj de archipi888 »

Va rog dacă mă puteți ajuta.
1. Am introdus la numere si serii numarul si seria aferenta anului 2024, Ai_2024 1, dar la factura preia seria Ai, iar numarul este 000000. Daca ma duc pe factura pdf, atunci preia corect, insa trebuie sa semnez electronic și nu as vrea sa pierd timpul.
2. Am contul trecut in date firma, insa pe formular trebuie sa-l trec manual? Nu il preia.
3. La tiparire de pe formular 1 trec manual nume delegat.... etc, stiu ca nu se mai trec, dar mi-ar placea ca unii clienti sa semneze de primire. Totodata as vrea sa scrie pe toate facturile ” Factura circula cf. Cf fara semnatura si stampila”, unde as putea trece asta ca sa nu scriu de fiecare data.
Nu am mai emis facturi din program pana acum, probabil ca ceva nu fac bine. Va multumesc.

archipi888
Mesaje: 6
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Re: Configurare și emitere factura- import efactura

#2 Mesaj de archipi888 »

4. Daca la importul unei facturi este aceeasi denumire de produs nu preia cantitatea in fisa de magazie si implicit in stocuri. Ce credeti ca mai trebuie facut?

gaborm480
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 29, 2018 12:17 pm

Re: Configurare și emitere factura- import efactura

#3 Mesaj de gaborm480 »

Buna ziua,
Ce ar trebui facut ca numele delegatului, modul in care s-a achitat plata sa ramana strict la acea factura si nu sa de preia la urmatoarele pentru acelasi client.
Multumesc

gaborm480
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 29, 2018 12:17 pm

Re: Configurare și emitere factura- import efactura

#4 Mesaj de gaborm480 »

Scuze , m-am exprimat alambicat, rectific: Ce ar trebui facut ca numele delegatului, modul in care s-a facut plata sa ramana strict la acea factura si nu sa se preia la urmatoarele pentru acelasi client.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Configurare și emitere factura- import efactura

#5 Mesaj de balazse »

Pentru ArchipI888
1. Din pacate sunt cateva restrictii la asa ceva. Cea mai buna solutie este ca sa faci astfel, seria "AI" si numarul "2400001", iar la anul o sa incepi numarul de la "2500001".
2.Deoarece poti sa setezi pentru fiecare tip de factura configuratia pe care il doresti, treci datele manual.
3. in meniul "clienti" completezi datele despre delegat.
Textul despre semnatura si stampila il poti trece la "inf. supl.1" (doar sa pui bifa, pentru a aparea pe factura).
4. S-a prealuat si codul de articol?

Pentru GaborM480
Vezi raspuns de la pct.3.

Scrie răspuns