MFP_Monografie SGR

Mesaj
Autor
pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

MFP_Monografie SGR

#1 Mesaj de pelihacim25 »

Buna dimineata,
Pe site-ul MFP a fost publicata o monografie privind incasarea/plata SGR in relatie cu clientul final in care se foloseste contul 167-Alte împrumuturi şi datorii asimilate:

Potrivit funcțiunii conturilor, parte componentă a reglementărilor contabile menționate, valoarea garanțiilor încasate de entitate se înregistrează în contul 167 „Alte împrumuturi şi datorii asimilate”, iar rambursarea de către entitate a garanției primite se înregistrează în debitul contului 167 „Alte împrumuturi şi datorii asimilate”.
→ În situația în care valoarea garanţiei este returnată consumatorilor sau utilizatorilor finali prin voucher4 – preschimbat în numerar sau utilizat la efectuarea cumpărăturilor:
- evidențierea operațiunii de vânzare a mărfurilor, cu reflectarea distinctă a garanției reținute
5311 „Casa în lei” = %
707 „Venituri din vânzarea mărfurilor”
167 „Alte împrumuturi şi datorii asimilate”
a) voucherul este preschimbat în numerar, articol contabil
167 „Alte împrumuturi şi datorii asimilate” = 5311 „Casa în lei”
sau
b) voucherul este utilizat la efectuarea cumpărăturilor - garanția este folosită pentru acoperirea contravalorii cumpărăturilor, articol contabil
% = 707 „Venituri din vânzarea mărfurilor”
5311 „Casa în lei”/5121 „Conturi la bănci în lei”
167 „Alte împrumuturi şi datorii asimilate”

În funcție de modalitatea de efectuare a operațiunii, operațiunea de vânzare poate implica utilizarea unui cont de creanță (contul 411 „Clienți”).
→ În situația în care, potrivit legii, valoarea garanţiei nu va fi restituită către consumatori sau utilizatorii finali, iar operatorii punctelor de returnare nu vor avea
obligaţia de a prelua ambalajul în cadrul acestora, articol contabil
167 „Alte împrumuturi şi datorii asimilate” = 758 „Alte venituri din exploatare”


Dar nu inteleg cum se mai inregistreaza garantia platita la furnizor si cum se inchide aceasta garantie?

Multumesc frumos,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: MFP_Monografie SGR

#2 Mesaj de tomac »

Nici ei nu înțeleg. Că de aia au uitat. Dar presimt eu că ar spune 2678.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns