saga cu saga pe calculatoare diferite

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
ivanovc
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

saga cu saga pe calculatoare diferite

#1 Mesaj de ivanovc »

Buna seara, mi-am facut curaj sa va scriu pentru a cere ajutor, nu vreau sa aveti o atitudine gen " ia uite-o si p' asta", am o varsta 60 + , cand am inceput contabilitatea lucram cu nota jurnal si creion chimic , de atunci m-am adaptat la toata tehnologia, nu as mai putea lucra altfel, am programul saga din 2002, cand primeam cu c.d., am citit pe la sf anului pe un blog scris de cristi, in care spunea ca e greu, dar vom depsi impreuna si acolo dadea si explicatii...nu- l mai gasesc, deci
am firme care lucreaza in saga, nu am spv cu semnatura mea, ca sa am acces in spv-ul lor am inteles ca-mi trebuie tokenul lor sa generez un cod acces? se fac intrarile de marfuri in saga, dar daca le import ma incurca cu ceva ca sunt coduri diferite la furnizori, clienti? ii pot trimite baza de date, habar nu am cum, si sa inceapa la un moment dat sa lucreze in ea si eu sa import? am multe intrebari...dar macar la atat sa-mi raspundeti, multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: saga cu saga pe calculatoare diferite

#2 Mesaj de balazse »

Daca nu ai acces in SPV prin semnatura ta digitala, exista doua optiuni:
- te inrolezi in SPV si pe baza semnaturii tale;
- din programul Saga ei genereaza un cod de acces pe care iti pot transmite prin e-mail, care are o valibilitate de 90 de zile.
Importul facturilor se va face pe baza codului fiscal.
Nu prea am inteles partea cu transmitere baza de date si import de date. Poate ar fi o solutie sa folositi Saga Web (https://www.sagasoftware.ro/saga-web-saga-intr-o-noua-perspectiva/).

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: saga cu saga pe calculatoare diferite

#3 Mesaj de ioni459 »

''-din programul Saga ei genereaza un cod de acces pe care iti pot transmite prin e-mail, care are o valibilitate de 90 de zile.''
Acesta optiune este valabila numai pentru a avea acces la facturile primite/emise in E-factura din Saga?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: saga cu saga pe calculatoare diferite

#4 Mesaj de balazse »

Da.

tatard
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:00 am

Re: saga cu saga pe calculatoare diferite

#5 Mesaj de tatard »

pentru ca nu vreau sa deschid si eu un thread...
ce vrea persoana care a postat este ce vreau si eu.
informatii despre cum putem lucra in urmatorul caz: clientii au SAGA. noi (contabilitatea) avem SAGA. ei isi fac receptiile, isi fac vanzarile (casa de marcat si ocazional facturi), noi am vrea sa "preluam" aceste operatiuni.
de ce ne este teama? de codificarea furnizorilor. la ei este 401.0001 la mine este 401.VDF. la codificarea clientilor: la ei este 4111.0001 la mine este 4111.0085.
si "te miri" ce altceva se poate intampla.
cred ca asta a vrut sa scrie colegul(a) in postarea initiala.
am reusit sa conving(em) mai multi clienti sa foloseasca SAGA si ne-ar fi util un tutorial de "CUM SE". da, putem sa incercam noi diverse metode dar parca tot ne-ar fi mai usor cu un ghid.
nu stiu nimic despre saga cloud si nici nu sunt adeptul interfetelor WEB (am clienti care lucreaza pe diverse platforme web si care fac FIECARE operatiune prin intermediul MOUSE - ceea ce este criminal). faci in 5 minute ce faci in SagaC in 2 minute (o receptie de exemplu).
asadar @balazse asta este partea cu trimiterea bazei de date si importul ei... am vrea sa ne "scutim" de munca dar ne e frica.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: saga cu saga pe calculatoare diferite

#6 Mesaj de balazse »

Pentru TatarD
Aici trebuiesc clarificate cateva lucruri.
La client, de exemplu, se poate introduce sa se foloseasca "indice de filiala" ("configurare societati" -> "setari diverse").
De altfel, din cate stiu la importul de date identificarea partenerului se face dupa coloana "cod fiscal".
O problema ar fi la persoane fizice, unde chiar daca ai doi clienti cu aceeasi denumire, dar adresa separta, din cate stiu nu face diferentiere, dar este posibil sa gresesc.
In unele cazuri, dar versiunea WEB ar fi o solutie, de a alimina importul de date si reasocierea platilor/incasarilor unde este cazul.
Tutoriale, doar cei de la Saga pot face, ar trebui trimis o sugestie lor in aceasta privinta.

tatard
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:00 am

Re: saga cu saga pe calculatoare diferite

#7 Mesaj de tatard »

@balazse
mersi de info

bun.
o sa pun indice surcusala la clientii cu pricina.
dar TOT nu stiu cum as putea sa import "munca altuia".
ce o sa testez (daca am timp in weekend - cand colega/sefa nu "bate in saga" - eu fiind statie care nu poate face backupuri) este export baza de date de la client si import cu selectarea perioadei (01/02 - 29/02).
si bifez acolo... clienti, furnizori si ce imi mai trece prin cap. cumparari... vanzari NU ca alea le import direct de pe casa de marcat. eventual casa (cu toate ca acolo cred ca este corelatie pe coduri din saga).
apoi fac validare (ca nu import articole contabile).
vad ce se "da peste cap"...

sa fie intr-un ceas bun!

saga cloud nu ma "tenteaza" pentru ca nu stiu daca acolo functioneaza eFactura iar acesti clienti sunt dependenti de eFactura - unii pentru receptii... unii pentru volume mari de vanzari.

la o singura entitate o sa ma bag la saga cloud NUMAI dupa ce se baga si modulul de salarizare in clound. ca ma cearta clientul ca eu cand sunt in concediu firma lui STA, ca cer salariatii adeverinte.

om vedea.
sau ma angajez la stat. si nu mai "bat" nimic in saga.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: saga cu saga pe calculatoare diferite

#8 Mesaj de balazse »

Daca clientul oricum are licenta Saga, atunci s-ar putea trece pe WEB si sa acceseze partea de salarii de pe desktop, la fel cum ai face tu, restul le-ar face de pe WEB.
SagaWeb scrie:v.1.0.030 / 14.01.2024
In meniul "Operatii" a fost adaugat ecranul "e-Facturi".
In ecranul "Operatii/Iesiri" a fost introdusa optiunea de tiparire a unui bon fiscal.

tatard
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:00 am

Re: saga cu saga pe calculatoare diferite

#9 Mesaj de tatard »

pai clientul acela NU tine stocuri in saga.
si ma tot cearta cand plec in concediu ca sta firma lui in loc...
EU AM nevoie de salarii in saga web. pentru ca EU sa pot sa ii dau adeverinte.
m-am gandit intr-o vreme sa-mi fac acasa un server cu windows pe care, cand plec in vacanta, sa-mi urc revisalul si saga...
dar depaseste cu mult abilitatile mele.

Scrie răspuns