E-TRANSPORT

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupum263
Mesaje: 443
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

E-TRANSPORT

#1 Mesaj de lupum263 »

buna ziua ,societatea are mai multe puncte de lucru ,unde comercializeaza produse electrice.Deci nu sunt produse de risc.
Este obligatoriu din 2024 sa se obtina cod UIT cand transpota marfa din depozit catre punctele de lucru?
multumesc mult pt.raspuns

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#2 Mesaj de tomac »

Nu. Doar dacă ați cumpăra din străinătate sau dacă ați vinde în străinătate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: E-TRANSPORT

#3 Mesaj de robut »

Buna dimineata,
la obtinerea codului UIT s-a trecut corect la cantitate nr. baxuri, insa la greutatea neta s-a gresit . Am primit notificare si apare ceva de ordinul zecilor de milioane la greutatea neta si bruta (nu ma ocup eu de e-transport), cum se poate modifica ? care este procedura?
Multumesc.

costeao
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 06, 2022 11:00 am

Re: E-TRANSPORT

#4 Mesaj de costeao »

Daca am un import pentru care am generat cod UIT in saga, dar pentru ca acel transport a durat mai mult de 5 zile cand am vrut sa confirm ultima etapa (4/4) imi scrie mesajul "Notificarea pentru codul UIT nu a fost confirmata UIT expirat. Operatiunea nu poate fi executata in afara perioadei de valabilitate. Eliminam codul UIT existent?". Ce pot sa fac sa nu imi mai apara acest mesaj, dar fara a elimina codul UIT.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#5 Mesaj de tomac »

Nimic. Îl ignorați. Nu veți ce face altceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

floreac112
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 14, 2011 10:47 am

Re: E-TRANSPORT

#6 Mesaj de floreac112 »

Doua intrebari legate de modulul e-transport pentru operatiuni de IMPORT:
1. in cazul unui import rutier din Turcia cum se obtine un print al codului UIT? Am introdus factura furnizor in intrari valuta si am generat codul UIT prin butonul e-transport din Intrari valuta... ?
2. cate coduri UIT trebuiesc generate daca transportul se face cu 2 ansambluri rutiere distincte (camion + remorca), insa furnizorul a emis o singura factura?

ciobotarum
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: E-TRANSPORT

#7 Mesaj de ciobotarum »

La prima intrebare nu stiu raspunsul, la a doua trebuie un singur cod UIT, camionul si remorca circula impreuna, nu? Nu conteaza ca furnizorul a emis o singura factura, documentul cu care se realizeaza transportul este CMR-ul, datele din CMR le-ati transmis in e-transport, presupun!

Eu ma confrunt cu o situatie de genul urmator: Achizitie din Grecia de tesatura, mi-a transmis furnizorul CMR-ul si packing listul, am obtinut cod UIT, dar transportatorul (firma din Romania) va muta marfa in alt camion dupa ce ajunge in Bucuresti (tesatura trebuie sa ajunga la IAsi). In aceasta situatie cum procedez? Mai declar inca o data in E-transport cu numarul noului camion, pe care nici macar nu-l stiu la momentul acesta?

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: E-TRANSPORT

#8 Mesaj de robut »

Buna ziua,
s-a omis transmiterea in E-transport a unui import si acum antifrauda ne confisca marfa. Avem vreo sansa daca facem contestatie in instanta?

sovara
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 05, 2016 2:49 pm

Re: E-TRANSPORT

#9 Mesaj de sovara »

Buna ziua,
Ati avut marfa cu risc fiscal?

ciobotarum
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: E-TRANSPORT

#10 Mesaj de ciobotarum »

"Daca am un import pentru care am generat cod UIT in saga, dar pentru ca acel transport a durat mai mult de 5 zile cand am vrut sa confirm ultima etapa (4/4) imi scrie mesajul "Notificarea pentru codul UIT nu a fost confirmata UIT expirat. Operatiunea nu poate fi executata in afara perioadei de valabilitate. Eliminam codul UIT existent?". Ce pot sa fac sa nu imi mai apara acest mesaj, dar fara a elimina codul UIT."
In perioada de valabilitate a transportului la incercarea de confirmare a ultimei etate (4/4) mie imi apare urmatorul mesaj:

"Eroare la transmitere... Notificarea pentru codul UIT 'xxxxxx' nu a fost confirmata. UIT inactiv. Operatiunea nu poate fi executata in afara perioadei de valabilitatea a UIT-ului (17-21.04.2024, inclusiv) Eliminam codul UIT existent?"

As vrea sa va rog sa-mi spuneti ce s-a putut intampla? Am un UIT generat, pe care l-am inscris in documentele de transport deja, am confirmare 3/4, sterg UIT-ul? transmit din nou? Marfa a ajuns la destinatie deja si a fost descarcata!


Va multumesc celor care imi veti putea da un raspuns.

tioreano
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 17, 2015 1:28 pm

Re: E-TRANSPORT

#11 Mesaj de tioreano »

Buna ziua, am generat vineri un cod UIT, iar azi cand a ajuns marfa nu pot confirma transportul. In saga butonul de confirmare este inactiv ca si cand as fi confirmat, insa transportul apare in derulare. Este oare vreo problema de la site-ul E-transport?

Scrie răspuns