Vanzari prin Emag catre persoane fizice din Ungaria

Mesaj
Autor
petrescur
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 01, 2007 12:00 am

Vanzari prin Emag catre persoane fizice din Ungaria

#1 Mesaj de petrescur »

Buna ziua, poate s-a mai discutat acest subiect, dar nu prea reusesc sa trag o concluzie din ceea ce am citit eu pe forum. Este vorba despre o societate platitoare de TVA lunar, care vinde produse pe EMAG. Produsele se afla in Romania, la societate. Societatea nu este inregistrata in OSS. A efectuat in luna februarie doua livrari in Ungaria la persoane fizice. Sunt primele livrari in Ungaria. Pentru aceste produse factura de vanzare este facuta de la Extreme digital emag KFT HU la persoana fizica, in HUF, cu TVA din Ungaria 27%. Nu trebuie sa apara pe factura si numele furnizorului din Romania? Si nu trebuia emis cu TVA romanesc? Mentionez ca valoarea produselor este foarte mica. Pana in 200 lei. Cum ma descarc din gestiune neavand o factura din care sa rezulte ca furnizorul este firma din Romania?

Va multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Vanzari prin Emag catre persoane fizice din Ungaria

#2 Mesaj de pomparaus »

Dar tu nu facturezi lunar tot ceea ce vinzi catre clientii inscrisi in borderoul dat de emag? Cum descarci marfa?!
Cand facturezi catre persoane fizice din alte tari UE factura se emite cu TVA-ul aferent acelei tari si e obligatoriu sa te inregistrezi in OSS cand depasesti pragul de 10.000 euro vanzari la distanta.
Eu asa stiu.

Scrie răspuns