efactura transmisa catre o firma din Estonia care are cif romanesc

Mesaj
Autor
olteanc558
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 17, 2021 3:03 pm

efactura transmisa catre o firma din Estonia care are cif romanesc

#1 Mesaj de olteanc558 »

Buna ziua
Am un caz. Facturez prestari serv catre o societate din Estonia dar care are cif romanesc. Nu mi se transmite si imi da un pomelnic de erori.
[BR-AE-02]-An Invoice that contains an Invoice line (BG-25) where the Invoiced item VAT category code (BT-151) is "Reverse charge" shall contain the Seller VAT Identifier (BT-31), the Seller Tax registration identifier (BT-32) and/or the Seller tax representative VAT identifier (BT-63) and the Buyer VAT identifier (BT-48) and/or the Buyer legal registration identifier (BT-47).
[BR-RO-065]-Identificatorul de înregistrare fiscala a Vanzatorului (BT-32) si/sau Identificatorul de TVA al Vanzatorului (BT-31) si/sau Identificatorul de TVA al reprezentantului fiscal al Vanzatorului (BT-63) trebuie sa fie înscris.
#The Seller tax registration identifier (BT-32) and/or the Seller VAT identifier (BT-31) and/or the Seller tax representative VAT identifier (BT-63) shall be present.
Oare stiti cum trebuie procedat?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: efactura transmisa catre o firma din Estonia care are cif romanesc

#2 Mesaj de tomac »

Ați emis factură cu taxare inversă către cod fiscal de România dar care nu pare a fi și cod de TVA. De ce?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

olteanc558
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 17, 2021 3:03 pm

Re: efactura transmisa catre o firma din Estonia care are cif romanesc

#3 Mesaj de olteanc558 »

tocmai ca am emis normal, nu cu taxare inversa. Am considerat ca si cum ar fi societate romaneasca. daca are cif nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: efactura transmisa catre o firma din Estonia care are cif romanesc

#4 Mesaj de tomac »

Ce tip e folosit în ecranul ieșiri?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns