inregistrare salariat sub 26 ani

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cantacuzm
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 01, 2021 6:04 pm

inregistrare salariat sub 26 ani

#1 Mesaj de cantacuzm »

Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: cum inregistrez un salariat sub 26 ani? Este student (dar nu e angajat in timpul vacantei, ci in timpul anului scolar, normal) cu norma de 4 ore, salariul minim econ/4 ore, perioada determinata de 3 luni. Din ce stiu, in acest caz contributiile se calculeaza raportat la baza, chiar daca nu mai are contract in alta parte si cred ca pe deasupra ar beneficia si de scutirea de impozitul de 10% (usoara neclaritate, incertitudine) ? Nu sunt sigura daca am inregistrat corect in saga, va rog sa imi confirmati iar daca nu e bine, sa ma ajutati cum ar trebui sa inregistrez. Eu am procedat asa: Am inregistrat ca un salariat normal, cu timp partial de 4 ore si am bifat in campul de detalii urmatoarele casute: baza contributii egale cu salariu + neimpozitat alte situatii.
Asadar am inregistrat corect sau imi scapa ceva?

Va multumesc mult!

popam506
Mesaje: 81
Membru din: Vin Oct 26, 2018 1:54 pm

Re: inregistrare salariat sub 26 ani

#2 Mesaj de popam506 »

De ce neimpozitat ?

cantacuzm
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 01, 2021 6:04 pm

Re: inregistrare salariat sub 26 ani

#3 Mesaj de cantacuzm »

Buna ziua,
Pentru ca stiu ca este scutit de impozitul pe venit, fiind sub 26 ani, iar acest buton il asimilez cu scutirea impozitului pe venit, nu l-am folosit niciodata.

cantacuzm
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 01, 2021 6:04 pm

Re: inregistrare salariat sub 26 ani

#4 Mesaj de cantacuzm »

Sau poate stiu eu gresit ca este scutit de impozitul pe venit, cel de 10%....?

popam506
Mesaje: 81
Membru din: Vin Oct 26, 2018 1:54 pm

Re: inregistrare salariat sub 26 ani

#5 Mesaj de popam506 »

Salariatii sub 26 ani nu sunt scutiti de impozit pe venit, ci beneficiaza de o deducere personala suplimentara de 15% din salariul minim pe economie daca au salariul de incadrare de maxim 2.000 lei peste salariul minim pe economie.

cantacuzm
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 01, 2021 6:04 pm

Re: inregistrare salariat sub 26 ani

#6 Mesaj de cantacuzm »

Deci, informatiile mele sunt eronate.
Asadar, pana la urma, daca angajatul sub 26 ani are CIM cu 4 ore, salariu brut 1650 lei si perioada determinata de 3 luni, am de setat ceva anume, suplimentar in SAGA, fata de un angajat normal? Beneficiaza macar de contributii, impozite calculate raportat la baza? Sau se calculeaza la sal de 8 ore? Scuze de insistenta, dar inca nu m-am lamurit in totalitate cu ce beneficii are, daca are.

Multumesc frumos de ajutor, apreciez.

popam506
Mesaje: 81
Membru din: Vin Oct 26, 2018 1:54 pm

Re: inregistrare salariat sub 26 ani

#7 Mesaj de popam506 »

Salariatul fiind student trebuie sa va aduca adeverinta de la facultate si veti bifa 'baza contributii egala cu salariul'' in salariati - detalii, iar calculul contributiilor se va face la salariul realizat.

cantacuzm
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 01, 2021 6:04 pm

Re: inregistrare salariat sub 26 ani

#8 Mesaj de cantacuzm »

Am inteles.
Deci acesta este de fapt singurul beneficiu pe care il are.
Multumesc frumos!

Scrie răspuns