Impozit microintreprindere 1% SAU 3% 2024

Mesaj
Autor
rafaie
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 12, 2021 8:56 am

Impozit microintreprindere 1% SAU 3% 2024

#1 Mesaj de rafaie »

Buna ziua

Am o intrebare in care nu sunt sigur, va rog sa-ma lamuriti.
Daca o societate (MICROINTREPRINDERE) are cod caen 5630-Baruri...
Si are CA sub 60 mii euro.
Dar CA de afaceri realizeaza din mai multe activitati cca 50% -Mag Alimenta si cca 50% din Baruri.
Ce cota de impozit pe microintreprindere va aplica in 2024.
1. 3% pe toata CA
2. 1% afrent Mag Alimentar si 3% aferent Baruri??

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit microintreprindere 1% SAU 3% 2024

#2 Mesaj de tomac »

3% - v-am răspuns și pe blog.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rafaie
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 12, 2021 8:56 am

Re: Impozit microintreprindere 1% SAU 3% 2024

#3 Mesaj de rafaie »

da am vazut
multumesc frumos

marcr357
Mesaje: 17
Membru din: Mar Noi 10, 2015 10:23 am

Re: Impozit microintreprindere 1% SAU 3% 2024

#4 Mesaj de marcr357 »

4^2) În situația în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere nu mai desfășoară activitățile prevăzute la alin. (1) lit. b) pct. 2 și veniturile nu depășesc nivelul de 60.000 euro, începând cu trimestrul în care se înregistrează astfel de situații, este aplicabilă cota de impozitare prevăzută la alin. (1) lit. a).
Firma la care lucrez, are cod caen 5629, Alte serv de alimentatie. Din martie anul trecut nu am mai inregistrat nici o factuara pe aceasta activitate. pt ca s-a terminat contractul de inchiriere. Deci eu ca economist pot sa stabilesc ca nu se mai desfasoara activitati cu cod CAEN care mi-ar impune o cota de 3%, pt ca in contabilitate nu mai am nici un venit din aceasta sursa.... SAU trebuie sa merg la registrul Comertului sa sterg aceste activitati. Vreu sa inchid 2023. Eu cred ca e prima varianta.
Cu stima penru cei care inteleg aceste legi.

topuzarum
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 26, 2022 4:01 pm

Re: Impozit microintreprindere 1% SAU 3% 2024

#5 Mesaj de topuzarum »

marcr357 scrie: Mar Mar 19, 2024 11:25 am 4^2) În situația în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere nu mai desfășoară activitățile prevăzute la alin. (1) lit. b) pct. 2 și veniturile nu depășesc nivelul de 60.000 euro, începând cu trimestrul în care se înregistrează astfel de situații, este aplicabilă cota de impozitare prevăzută la alin. (1) lit. a).
Firma la care lucrez, are cod caen 5629, Alte serv de alimentatie. Din martie anul trecut nu am mai inregistrat nici o factuara pe aceasta activitate. pt ca s-a terminat contractul de inchiriere. Deci eu ca economist pot sa stabilesc ca nu se mai desfasoara activitati cu cod CAEN care mi-ar impune o cota de 3%, pt ca in contabilitate nu mai am nici un venit din aceasta sursa.... SAU trebuie sa merg la registrul Comertului sa sterg aceste activitati. Vreu sa inchid 2023. Eu cred ca e prima varianta.
Cu stima penru cei care inteleg aceste legi.
Am intrebat eu la ANAF pentru ca aveam aceiasi nelamurire.
Poti vedea ce au raspuns aici: https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?t=55677
Pe scurt, daca nu desfasori nu platesti 3%, chiar daca le ai in actul constitutiv si la registru.

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Impozit microintreprindere 1% SAU 3% 2024

#6 Mesaj de tobosv790 »

O microintreprindere are un salariat. Are activitate de arhitectura. Beneficiaza de ce a mai ramas din facilitatile contructii. A incetat contractul de munca si trebuie sa angajeze pe cineva in termen de 30 zile pentru a ramane microintreprindere. Intrebare 1: Poate sa reangajeze acelasi om careia i-a incetat contractul? Intrebare 2: Poate sa faca chestia asta de mai multe ori pe an (in fiecare trimestru) astfel incat sa scuteasca cate o luna de taxe salariale si sa ramana si la impozit pe microintreprindere? Exista vreo restrictie in sensul asta? Multumesc frumos!

Scrie răspuns