decontare servicii turistice angajati

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vesam961
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 04, 2012 1:36 pm

decontare servicii turistice angajati

#1 Mesaj de vesam961 »

Ma ajutati va rog cu urmatoare problema.Care este plafonul in care trebuie sa ne incadram cand vrem sa decontam serviciile turistice acordate angajatilorsalarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat? In limita a 33% din salariul brut de incadrare sau dupa cum am gasit pe un site"in ceea ce priveste decontarea serviciilor turistice,acestea se calculeaza in functie de castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in anul 2023"( 6789 lei)Ma gandesc ca pt anul 2024 acel salariu mediu brut la care trebuie sa facem referinta in 2024 este de 7567 lei.Serviciile turistice sunt in anul 2024. multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: decontare servicii turistice angajati

#2 Mesaj de tomac »

33% din salariul de bază reprezintă venituri neimpozabile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: decontare servicii turistice angajati

#3 Mesaj de vlada719 »

Un tip de beneficiu care poate fi netaxabil este contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului pentru angajații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă, regulamentul intern, sau primite în baza unor legi speciale și/sau finanțate din buget, în limita unui plafon anual, pentru fiecare angajat, reprezentând nivelul unui câștig salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul în care au fost acordat.

Pentru anul 2024, valoarea castigului salarial mediu brut s-a stabilit la nivelul sumei de 7.567 lei.

In plus, acest beneficiu, se includ si alte 8 tipuri de beneficii (in ordinea stabilita de angajator) si in plafonul de 33% din salariul de baza al angajatului.

Beneficiu Limita individuala
1. Prestaţiile suplimentare primite de salariaţi în baza clauzei de mobilitate 2,5 ori nivelul pentru institutii publice
2. Contravaloarea hranei acordate de către angajator pentru angajaţii proprii valoare maxima de un tichet de masa /zi
3. Cazarea şi contravaloarea chiriei pentru spaţiile de cazare/de locuit puse de către angajatori 20% din salariul de bază minim brut pe ţară
4. Serviciile turistice şi/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului Maxim un salariu mediu brut – 7.567 lei/2024
5. Contributii la un fond de pensii facultative 400 euro anual pentru fiecare persoană
6. Primele de asigurare voluntară de sănătate, precum şi serviciile medicale furnizate sub formă de abonament 400 euro anual pentru fiecare persoană
7.Abonamente la facilitati sportive 100 euro anual pentru fiecare persoană
8. Sume pentru educatie timpurie 1.500 lei/luna/copil
9. Diferenţa favorabilă dintre dobânda preferenţială si cea a pietei

Scrie răspuns