Colectare TVA pentru facturi cu TVA la incasare - fara sa fi fost platite/incasate

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
carpm818
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 20, 2023 2:28 pm

Colectare TVA pentru facturi cu TVA la incasare - fara sa fi fost platite/incasate

#1 Mesaj de carpm818 »

Buna ziua! Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns/solutie la urmatoarea speta:

Am nevoie sa scot din evidenta, sa nu-mi mai apara in jurnalul de vanzari, anumite facturi emise in perioada cu TVA la incasare, facturi care nu s-au incasat, dar pentru care am fost nevoita sa colectez tva-ul, pentru ca se pare depasisem cifra permisa pt incadrarea la Tva la incasare. Am facut luna trecuta corectia cu note contabile, dar nu stiu cum sa scap de ele si sa pot genera corect D300 si D394.
Mentionez ca lucrez in Saga de la inceputul anului si imi lipseste experienta cu acest soft. Cu multe multumiri in avans!!!

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Colectare TVA pentru facturi cu TVA la incasare - fara sa fi fost platite/incasate

#2 Mesaj de pomparaus »

Facturile nu se scot din evidenta cu NC, te pozitionezi pe ele si executi "incasare" prin contul 6588 si se genereaza 4427 in loc de 4428 care se va duce corect in decl.TVA.

carpm818
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 20, 2023 2:28 pm

Re: Colectare TVA pentru facturi cu TVA la incasare - fara sa fi fost platite/incasate

#3 Mesaj de carpm818 »

Buna! Multumesc pentru raspuns! Poate nu m-am expimat chiar foarte corect. Am nevoie pentru anumite facturi emise cu TVA la incasare sa mi se faca nota de 4428=4427, fara sa fie efectiv incasate. Ele vor fi incasate la un moment dat, iar atunci nota sa fie doar 5121=4111.
Astfel facturile sa nu mai apara in jurnalul de vanzari in lunile urmatoare(chiar daca inca nu au fost incasate).

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Colectare TVA pentru facturi cu TVA la incasare - fara sa fi fost platite/incasate

#4 Mesaj de pomparaus »

Ce vrei tu nu se poate. Doar daca ai incasa fc.prin clienti incerti (ii muti din 4111 in 4118) deci incasezi fc.prin 4118 si sigur se genereaza acele NC.
Incearca si vezi si cand le vei incasa vei avea NC 5121-4118 . E doar o gaselnita la ce vrei tu.

carpm818
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 20, 2023 2:28 pm

Re: Colectare TVA pentru facturi cu TVA la incasare - fara sa fi fost platite/incasate

#5 Mesaj de carpm818 »

Inteleg, nu se poate ... Daca ii mut in incerti, nu-i mai pot vedea in situatia facturilor cu sold, si alta problema rasare. Merci mult pentru raspunsuri!!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Colectare TVA pentru facturi cu TVA la incasare - fara sa fi fost platite/incasate

#6 Mesaj de balazse »

Pentru CarpM818
Faptul ca ai depasit un plafon si ai iesit din sistemul TVA la incasare, din cate stiu eu nu genereaza ceea ce doresti tu, ci se va deduce/colecta doa atunci cand vei platii/incasa.

Scrie răspuns