Achizitie autoutilitara

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
arzoiuc
Mesaje: 83
Membru din: Lun Mar 14, 2011 2:44 pm

Achizitie autoutilitara

#1 Mesaj de arzoiuc »

Am urmatoarea situatie: un contract intre doua firme prin care prima vinde celei de-a doua o autoutilitara.Se factureaza un avans si apoi 5 rate egale.Intrebarea mea este daca stie cineva cum se inregistreaza in Saga avansul si ratele lunare deoarece daca pun contul 2133 la avans programul ma intreav\ba daca o inregistrez la imobilizari si atunci imi calculeaza amortismente si cum modific valoarea autoutilitarei cu urmatoarele rate?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Achizitie autoutilitara

#2 Mesaj de gramac921 »

ca la leasing , inregistrati valoarea masinii 2133 = 167 ( cu toata valoarea din contract ) . Si in imobilizari in Saga se trece aceasta valoare.

Apoi avansul 167 = 404 , iar ulterior cele 5 rate la fel.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie autoutilitara

#3 Mesaj de tomac »

Avansurile pentru imobilizări se contabilizează prin 232.
Și pentru cazul dvs. presupune ca livrarea efectivă a autoutilitarei să fie efectuată la finele contractului, adică la ultima plată, altfel fiind o problemă. Dacă livrarea are loc la semnarea contractului, atunci cel ce a vândut avea obligația emiterii facturii pe întreaga sumă și independent de faptul că o încasează în rate.
Mă tem că nu poate fi vorba de un leasing acesta fiind apanajul unei societăți financiare nebancare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

arzoiuc
Mesaje: 83
Membru din: Lun Mar 14, 2011 2:44 pm

Re: Achizitie autoutilitara

#4 Mesaj de arzoiuc »

Da cred ca este ca prin 167 este cel mai corect. Multumesc gramac921

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Achizitie autoutilitara

#5 Mesaj de apetrem »

Tocmai facusi o alegere gresita :)
Marian Apetre

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Achizitie autoutilitara

#6 Mesaj de gramac921 »

apetrem , tocmai si cristi se pronunta altfel fata de acum , in acest post : :) postarea de la 13.39

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=9695

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie autoutilitara

#7 Mesaj de tomac »

Punem pariu că Romtelecom a emis și o factură pentru echipament, pe întreaga lui valoare, odată cu contractul? Pentru cine nu crede am eu caz concret. Aici, din ceea ce am înțeles nu e cazul de așa ceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

arzoiuc
Mesaje: 83
Membru din: Lun Mar 14, 2011 2:44 pm

Re: Achizitie autoutilitara

#8 Mesaj de arzoiuc »

N-am explicat eu bine.Situatia este urmatoare: exista o firma X care cumpara o masina cu un credit de la banca.Cand nu mai poate plati ratele, aceasta firma incheie un contract cu firma Y careia ii factureaza un avans si rate lunare, sume cu care isi achita in continuare creditul, dar prin care se obliga sa vanda masina firmei Y.Problema este cum inregistreaza firma Y avansul si ratele lunare in asa fel ca la sfarsit masina sa fie inmatriculata pe firma Y si sa poata fi inregistrata in 2133 la firma Y.Cam asta e problema.
Ultima oară modificat Mar Noi 12, 2013 10:26 am de către arzoiuc, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie autoutilitara

#9 Mesaj de balteanuc692 »

Suna dubios. Cred ca furnizorul nu vrea sa colecteze tot TVA-ul, pentru ca asta se intampla daca factureaza valoarea totala a autoutilitarei.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie autoutilitara

#10 Mesaj de tomac »

Înțeleg că mașina nu este vândută fiind încă în folosința și proprietatea lui X și că discutăm despre o promisiune de vânzare. În acest caz, înregistrați orice sumă achitată de X către Y prin contul 232. La finele perioadei X va emite factura către Y la valoarea convenită de părți și va storna sumele achitate anticipat de Y, cu titlu de avans (pentru ca e impropriu spus rată).
X nu poate vinde bunul pentru că asupra lui probabil este înscrisă ipotecă mobiliară de către bancă și probabil are interdicția înstrăinării lui fără acordul băncii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

arzoiuc
Mesaje: 83
Membru din: Lun Mar 14, 2011 2:44 pm

Re: Achizitie autoutilitara

#11 Mesaj de arzoiuc »

Exact asa este cum spui tomac.Singura problema cu contul 232 este ca in acest cont se trec avansurile nedecontate din ce am citit eu, ori avansul si "ratele" sunt facturate de X in fiecare luna si achitate de Y in aceeasi luna.Oricum multumesc pentru raspuns

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie autoutilitara

#12 Mesaj de tomac »

Eu zic că v-a indus în eroare explicația legată de soldul contului. Avansurile pentru imobilizări se contabilizează prin 232. Prin "Soldul contului reprezintă avansurile acordate furnizorilor de imobilizări corporale, nedecontate", mai exact prin nedecontate, se înțelege că e vorba de acele avansuri pentru care nu s-au emis facturile finale. Nedecontate în acest caz nu are înțeles de "neachitat".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

munteang158
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 24, 2022 9:10 am

Re: Achizitie autoutilitara

#13 Mesaj de munteang158 »

Buna

sunt blocata
firma a achizitionat o autoutilitara,platita prin banca
cum Doamne inregistrez?
2313=404
404=5121
4426=404 ....sa deduca TVA-ul

jur ca nu imi dau seama de inregistrare
mi-a crea un cont 401 (de la firma de la care a fost luata)
ajutati-ma va rog

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie autoutilitara

#14 Mesaj de tomac »

Operați factura prin intrări și la crearea furnizorului înlocuiți analiticul propus din 401.xxxx în 404.xxxx
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns