TVA la casa si banca

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

TVA la casa si banca

#1 Mesaj de vlada719 »

Buna ziua.
Revin cu o intrebare pentru cei ce lucreaza in SAGA PS.Cand operez in iesiri raportul Z ii dau si incasare in casa si banca dupa cum este.
Cand merg in operatii-casa(sau banca) am acele incasari exact cum le-am operat dar dar la rubrica ,,Din care TVA” este déjà completata o suma pe care am verificat-o si este corecta.
Intrebarea mea este : este corect asa? Sau ar trebui sa sterg acele valori? Daca le las, ce implicatii ulterioare au ele?In Jurnalul de vazari imi apare TVA-ul corect cu aceste rubrici necompletate de la casa si banca.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA la casa si banca

#2 Mesaj de balazse »

Avand in vedere ca aplici TVA la incasare, si la inregistrare pui bifa in coloana "TVAi" este normal sa iti apara completat acea rubrica, nu trebuie sa stergi nimic.

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: TVA la casa si banca

#3 Mesaj de vlada719 »

Nu aplic TVA la incasare.In configurare societati nu am facut lucrul asta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA la casa si banca

#4 Mesaj de balazse »

Scuze, m-am gandit la altceva. Este normal sa apara acea rubrica si nu trebuie sters, deoarece esti inregistrat in scopuri de TVA si factura achitata contine TVA, iar la calculul cheltuielilor trebuie avut in vedere acea suma, deoarece in RJIP trebuie sa apara suma bruta.

vlada78
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 13, 2023 9:34 am

Re: TVA la casa si banca

#5 Mesaj de vlada78 »

Buna seara.
Scuze dar vreau sa vad daca am inteles bine: deci completez la casa si la banca cu sumele respective pe care le am de incasat sau de plata dupa caz si la rubrica ,,din care TVA" las suma pe care mi-o calculeaza. In RJIP apar sumele cu TVA .Despre ce cheltuieli e vorba cand va referiti la calculul acestora? M-am zapacit de tot.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA la casa si banca

#6 Mesaj de balazse »

Sa zicem ca ai un raport Z in suma de 119 lei (TVA 19%) si sa zicem incasezi toata suma prin numerar.
Tu cand faci incasarea, vei inregistra 119 lei, atat va aparea in RJIP, dar ca si venit impozabil o sa ai doar 100 lei, de aceea cei 19 lei sunt trecuti la "din care TVA".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA la casa si banca

#7 Mesaj de tomac »

NU le ștergeți de acolo!
În jurnalele de TVA sumele ajung din intrări/ieșiri.
În RJIP ajung sumele brute, cu TVA inclus, atât pentru încasări cât și pentru plăți.
Dar în ecranul de închidere unde se determină veniturile și cheltuielile, dacă ștergeți TVA din casă/bancă/deconturi de pe lina operației, veți avea surpriza ca la venituri să fie luată în considerare suma brută inclusiv TVA, iar la cheltuieli la fel, lucru profund incorect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: TVA la casa si banca

#8 Mesaj de vlada719 »

Buna ziua.
Multumesc mult balasze si tomac .Am inteles cu e situatia.Va rog daca ma puteti ajuta cu cateva lamuriri in situatia ce urmeaza:
Am un raport Z care cuprinde
-la numerar am un total de 861.50 lei dupa cum urmeaza :
Venit din cazare-400 lei
Venit din restaurant 311.50
Factura emise la SC in valoare de 150
-la card am un total de 441 lei dupa cum urmeaza:
-venit din cazare -150 lei
-venit din restaurant 41 lei
-factura emise la persoana fizica cu card de vacant in valoare de 250 lei
Cand am inregistrat raportul Z am inregistrat fiecare suma ca provenind din venituri din activitate(inclusive cele din facturi) iar la incasare i-am dat incasare prin casa sau prin banca.
Cand am mers la Jurnalul de banca imi apar incasarile cu card si pentru factura si pentru celelalte incasari conform Z.Intrebarea mea este urmatoarea:
-si in cazul jurnalului de casa si la cel de banca pentru aceste incasari ar trebui sa selectez tot venituri din activitate( eu cred ca s-ar dubla asa) s-au ar trebui altceva?Nu stiu cat de bine inteleasa m-am facut.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA la casa si banca

#9 Mesaj de tomac »

Operați raportul Z prin ieșiri și dați încasare de acolo. Nu se va dubla nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: TVA la casa si banca

#10 Mesaj de vlada719 »

Multumesc mult.

Scrie răspuns