acordare cod articolelor din fact spv

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vrabieg
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 30, 2013 12:04 pm

acordare cod articolelor din fact spv

#1 Mesaj de vrabieg »

cum pot acorda Coduri din gestiunea mea ,articolelor din factura SPV, fara a le introduce manual in acest scop ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: acordare cod articolelor din fact spv

#2 Mesaj de balazse »

Adica sa nu lucrezi nimic (asta nu zic din rautate), doar sa fie preluat in program automat?

vrabieg
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 30, 2013 12:04 pm

Re: acordare cod articolelor din fact spv

#3 Mesaj de vrabieg »

Cind ai o factura cu vreo 25-30 de articole la care trebuie sa dai coduri nu mai e vorba de lene
Ma gindeam la ceva asemanator cu modul de receptionare ca in in saga cind faci receptia .Selectionezi cumva articolul din SPV, programul iti da codul daca el a mai fost utilizat anterior, sau daca nu te itreaba daca doresti sa codifici respectivul articol
Activitatea mea nu este una repetitiva, fiecare comanda este diferita de cea anterioara si materiile prime sunt multe si marunte .
Eu oricum va multumesc anticipat pt sfaturile dvs!

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: acordare cod articolelor din fact spv

#4 Mesaj de gheorghei642 »

Formatul ANAF al facturii primite in sistem e-Factura nu are si coloana distincta de "Cod produs". Acesta, este inscris ( depinde de la emitent la emitent) fie in coloana Nume articol/Descriere articol, fie la Informatii suplimentare. Pana la E-factura, in cazul gestiunilor cantitativ valorice, lucrul era destul de rapid si fara erori Se facea exportul facturilor emise de furnizori direct din platforma acestora in aplicatia de contabilitate si gestiune Saga integrat, cu cod produs, cu tot, asigurand sincronizarea in nomenclatoare. Odata cu import facturi e-factura, lucrarea manuala de introducere coduri noi necesita mult timp si multa atentie.

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: acordare cod articolelor din fact spv

#5 Mesaj de gheorghei642 »

In momentul de fata, o rezolvare ar consta sa insistam ca ANAF sa introduca in formatul pdf si coloana Cod produs iar emitentii de facturi in e-Factura sa inscrie codul produsului la fiecare linie, in coloana dedicata.

vrabieg
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 30, 2013 12:04 pm

Re: acordare cod articolelor din fact spv

#6 Mesaj de vrabieg »

O alta rezolvare ar fi daca programul SAGA ar crea posibilitatea sa putem selecta fiecare produs din factura SPV de la furnizor, sa le comparam cu propriul nomenclator de coduri, sa preia codul daca acel produs se afla in nomenclator, sau sa-l inscriem in nomenclatorul nostru pt a obtine CODUL propriu.

Scrie răspuns