Client cu sucursale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
onetiua5
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 18, 2016 10:56 am

Client cu sucursale

#1 Mesaj de onetiua5 »

Buna ziua!
Am primit notificare din partea unui client cu sucursale, ca se doreste ca pe e-factura sa apara atat datele sediului social cat si ale sucursalei (totul este diferit: CUI, J, adresa, adresa e-mail). Unde pot introduce aceste date? Va multumesc!

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Client cu sucursale

#2 Mesaj de gheorghei642 »

In "Fisiere">>> Clienti, pozitionati-va pe linia clientului si apasat butonul " Adresa de facturare "
Daca insa societatea fondatoare a solicitat inmatricularea ca sucursala intr-o localitate din acelasi judet sau in aceeasi localitate cu unitatea fondatoare, aceasta se va inmatricula la acelasi registru al comertului ( in caz contrar, la registrul comertului de la sediul fiecarei sucursala), insa distinct, ca inmatriculare independenta. Sucursala functioneaza sub firma societatii-mama, la care se adauga sediul acesteia ( localitatea) urmat de cuvantul "sucursala" si de sediul acesteia ( localitate si/sau tara). Mai simplu: Introduceti un nou client cu datele de identificare din certificatul emis de registrul comertului, pentru sucursala: Firma... Sediu.... CUI......

onetiua5
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 18, 2016 10:56 am

Re: Client cu sucursale

#3 Mesaj de onetiua5 »

gheorghei642 scrie: Vin Mar 29, 2024 9:57 am In "Fisiere">>> Clienti, pozitionati-va pe linia clientului si apasat butonul " Adresa de facturare "
Daca insa societatea fondatoare a solicitat inmatricularea ca sucursala intr-o localitate din acelasi judet sau in aceeasi localitate cu unitatea fondatoare, aceasta se va inmatricula la acelasi registru al comertului ( in caz contrar, la registrul comertului de la sediul fiecarei sucursala), insa distinct, ca inmatriculare independenta. Sucursala functioneaza sub firma societatii-mama, la care se adauga sediul acesteia ( localitatea) urmat de cuvantul "sucursala" si de sediul acesteia ( localitate si/sau tara). Mai simplu: Introduceti un nou client cu datele de identificare din certificatul emis de registrul comertului, pentru sucursala: Firma... Sediu.... CUI......
Nu am buton cu "Adresa de facturare", doar cu "Adresa de livrare" iar acolo nu se pot introduce date de inregistrare ale sucursalei.
Judetele sunt diferite pentru societatea fondatoare si sucursale, acestea sunt inmatriculate la ORC, au J si CUI DISTINCT.
Nu pot introduce un nou client deoarece dansii doresc sa apara pe factura atat datele societatii fondatoare (la datele clientului) cat si ale sucursalei (in campurile BT 44, BT45...BT49).

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Client cu sucursale

#4 Mesaj de gheorghei642 »

O solutie ar fi, ca dupa completarea facturii sa apasati butonul Tiparire si sa completati si sa bifati rd.Inf.suplim. - cu denumire sucursala....etc. exact ce este inscris in certificatul de inamtriculare sucursala, dupa format si ordine societate - mama, din tabelul Client. Apasati butonul tiparire numai pentru completare informatii suplimentare respectiv adr.livrare. Apoi reveniti si validati factura. Nu-i de loc rau sa introduceti si datele Adr.livrare. Odata completate aceste elemente, vor apare si informatiile pentru campurile BT.44.....

onetiua5
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 18, 2016 10:56 am

Re: Client cu sucursale

#5 Mesaj de onetiua5 »

gheorghei642 scrie: Vin Mar 29, 2024 11:18 am O solutie ar fi, ca dupa completarea facturii sa apasati butonul Tiparire si sa completati si sa bifati rd.Inf.suplim. - cu denumire sucursala....etc. exact ce este inscris in certificatul de inamtriculare sucursala, dupa format si ordine societate - mama, din tabelul Client. Apasati butonul tiparire numai pentru completare informatii suplimentare respectiv adr.livrare. Apoi reveniti si validati factura. Nu-i de loc rau sa introduceti si datele Adr.livrare. Odata completate aceste elemente, vor apare si informatiile pentru campurile BT.44.....
Se pare ca este mai bine cu Adrese de livrare. La Informatii suplimentare trebuie modificat pentru fiecare factura a fiecarei sucursale... Sper sa fie ok asa, o sa vedem. Va multumesc frumos pentru raspuns!

Scrie răspuns