Venituri din despagubiri cont 7581 impozabile ?

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
duicum124
Mesaje: 16
Membru din: Joi Ian 19, 2017 4:03 pm

Venituri din despagubiri cont 7581 impozabile ?

#1 Mesaj de duicum124 »

Buna ziua,

Am urmatoarea speta si cer pareri referitor la un tratament fiscal :

Masina achizitionata pe firma este accidentata iar firma incaseaza de la asigurator Venituri din despagubiri aferente pagubelor produse asupra activelor corporale ( cont 7581 ) .
Saga, la calculul impozitului pe venit imi considera aceste venituri ca fiind impozabile ( aplica 3% imp ) .
Din ce am citit in codul fiscal, aceste venituri nu intra in baza impozabila dar si ca sunt neimpozabile la persoanele fizice.
Prin urmare nu stiu ce tratament sa aplic :

- daca gandesc din prisma formei , masina este pe persoana juridica motiv pentru care trebuie impozitat acest venit.
- daca aplic rationamentul de calcul al imp micro cf cod fiscal , ar trebuii sa nu impozitez ...

Voi ce parere aveti ?

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Venituri din despagubiri cont 7581 impozabile ?

#2 Mesaj de tomac »

Noi suntem de părere că acesta este un subiect ce a mai fost postat pe forum și o căutare ar face minuni.
Și de părerea că dacă raționamentul dvs profesional vă spune că este venit neimpozabil, să completați ca atare coloana de sume neimpozabile în ecranul de calcul al impozitului pe venit.
Explicația este că potrivit codului fiscal sunt venituri neimpozabile "veniturile realizate din despăgubiri, de la societățile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;"
Dar programul nu știe că acestea sunt încasate de la societăți de asigurare sau reasigurare. Sau că sunt încasate pentru pagube de natura stocurilor sau activelor corporale. Că pot fi și altfel de despăgubiri încasate de la alte entități și care tot în 7581 s-ar înregistra.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns