TVA la incasare

Mesaj
Autor
cosmad116
Mesaje: 6
Membru din: Mar Sep 08, 2015 11:11 am

TVA la incasare

#1 Mesaj de cosmad116 »

Buna ziua, am preluat o societate cu TVA la incasare si din cauza ca inca nu am toate facturile platite sau incasate trebuie sa fac D300 de mana. Ceea ce am si facut. Intrebarea mea este cum sa fac sa apara corect si in registrul jurnal si in balanta Tva-ul din declaratie. M-am gandit sa fac o inregistrare in ecranul intrari, respectiv iesiri cu un furnizor/client "Tva la incasare" cu CUI societate in care sa pun numai TVA-ul pe care nu l-am putut prelua din facturi (este vorba de incasari si plati din urma, eu am preluat societatea cu luna februarie 2024). Deci am pus acea inregitrare cu data de 31.03, am selectat "nedefinit", am scris la detalii ceva "Plata/incasare" am pus numai sumele de tva. La contul corespondent am pus 4428.TP/TI, am incercat si cu 4426/4427. Nu a mers. In D300 mi-a facut corect (adica cu toate sumele pe care le-am calculat si eu), dar in registrul jurnal si in balanta, nu! Imi puteti spune cum sa fac? Poate nu trebuie facut asa cum am incercat eu, poate trebuie pus un alt cont corespondent...Multumesc pentru raspunsuri!

pomparaus
Mesaje: 4205
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: TVA la incasare

#2 Mesaj de pomparaus »

Tu trebuie sa ceri situatie furnizori si clienti cu facturi neachitate/neancasate si sa le introduci in evidenta ta contabila la intrari si iesiri pe furnizori/clienti asa cum scrie si in manualul de utilizare Saga pe care sigur nu l-ai citit ca altfel ti-ai fi dat seama ca nu e bine ce faci.

cosmad116
Mesaje: 6
Membru din: Mar Sep 08, 2015 11:11 am

Re: TVA la incasare

#3 Mesaj de cosmad116 »

Tu nu trebuie sa raspunzi asa, Pomparau S! Are altcineva vreo idee?

gheorghei642
Mesaje: 795
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: TVA la incasare

#4 Mesaj de gheorghei642 »

Pentru preluarea corecta a sumelor ( baza de impozitare, tva) in decontul de TVA trebuie sa adaugati in Intrari respectiv Iesiri soldul facturilor neplatite/neincasate ale furnizorilor/clientilor conform evidentei analitice a acestora la data preluarii societatii care aplica sistemul TVA la incasare. De altfel, raspunsul doamnei pomparaus este destul de clar, in aceasta privinta, inclusiv recomandarea de a citi, suplimentar, manualul de utilizare (apasati tasta F1 cand selectati Intrari/Iesiri).

cosmad116
Mesaje: 6
Membru din: Mar Sep 08, 2015 11:11 am

Re: TVA la incasare

#5 Mesaj de cosmad116 »

Multumesc pentru raspuns, Gheorghe I! Asa o sa fac daca asa trebuie. Din pacate, observ ca desi m-ati ajutat, nu ati putut sa va abtineti sa nu dati cu pietre... O zi frumoasa si dvs!

pomparaus
Mesaje: 4205
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: TVA la incasare

#6 Mesaj de pomparaus »

@cosmad116 : nu da nimeni cu pietre, esti tu prea sensibil/a : ar trebui sa multumesti celor care iti dau sfaturi, nu sa ripostezi degeaba. Cum doresti sa ti sa raspunda?

Scrie răspuns