Eroare la E-factura

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
timarr140
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:56 am

Eroare la E-factura

#1 Mesaj de timarr140 »

Cand dau click pe e-Facturi din dreapta sus, imi apare urmatorul mesaj: "endTime=06-06-2024 18:50:49 nu poate in viitor fata de momentul requestului = 06-06-2024 17:52:28" Mai departe, daca dau ok, imi spune ca "conexiunea cu SPV nu a fost realizata. Facturile nu se vor transmite in SPV, si nu se vor primi raspunsurile." Ce am de facut?

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 493
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Eroare la E-factura

#2 Mesaj de Administrator »

Corecteaza data si ora calculatorului.

vanczag843
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 22, 2018 2:55 pm

Re: Eroare la E-factura

#3 Mesaj de vanczag843 »

Am aceeași eroare. Data și ora calculatorului sunt corecte.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24527
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare la E-factura

#4 Mesaj de balazse »

Mai verifica o data.

timarr140
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:56 am

Re: Eroare la E-factura

#5 Mesaj de timarr140 »

Am intrat la setari, am actualizat/sincronizat data si ora si tot acelasi mesaj imi apare! :(

timarr140
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:56 am

Re: Eroare la E-factura

#6 Mesaj de timarr140 »

Am rezolvat problema prin actualizarea Saga ps 3.0 dupa logare in contul meu Saga. Sper sa reusiti si voi! :)

mucleav
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Re: Eroare la E-factura

#7 Mesaj de mucleav »

Buna ziua,
La emiterea facturilor pe iesiri , folosesc inf.supl.1 pentru nr comanda, supl2 pentru cod furnizor si aviz, locul livrarii, iar la supl 3 descrierea ca factura circula fara semn si stampila.
Listez in 2 exempare si e totul in regula cu toate informatiile scrise , factura pe care nu o dau imediat pe e - factura. In momentul in care transmit pe e factura sa zicem 4,5 facturi aceste detalii suplimentare nu se preiau asa cum au fost scrise initial pe fiecare factura ci preia informatiile suplimentare de la ultima factura emisa in program pe toate acele facturi. Trebuie sa rezolv neaparat eroarea pentru ca de la 1 iulie sa fie corecte informatiile , acum le transmit pe mail si e in regula cu pdf trimis direct din program.
Unde gresesc?
Multumesc

gheorghei642
Mesaje: 921
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Eroare la E-factura

#8 Mesaj de gheorghei642 »

Ati incercat si varianta transmiterii ulterioare prin selectie individuala?

mucleav
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Re: Eroare la E-factura

#9 Mesaj de mucleav »

Da, am testat cu o singura factura si tot datele suplimentare de la ultima emisa s a preluat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26306
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare la E-factura

#10 Mesaj de tomac »

1. În pagina configurare din ecranul e-factura verificați ce tip de formular este selectat pentru trimitere
2. În formularul selectat pentru trimite, în ecranul de tipărire a facturii din ecranul Ieșiri vedeți ce vi se afișează, ce informații sunt salvate la info suplimentare.
De asemenea țineți seama că numărul de comandă se preia automat dacă se generează/asociază factura la o comandă operată în ecranul comenzi. De asemenea numărul de aviz se atașează la orice factură la care se asociază un aviz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mucleav
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Re: Eroare la E-factura

#11 Mesaj de mucleav »

Buna ziua,
In pagina configurare din e-factura am selectat formular facturi 1, la fel si pe ecranul de tiparire a facturii din iesiri.
Si cand vreau sa vizualizez facturi anterioare sau sa printez o factura din spate se vad tot datele de la informatii suplim 1.2 de la ultima factura emisa.
Problema asta am observat o mai demult dar aveam grija sa printez si sa salvez pdf intr un folder si transmiteam la client. Acum cu e factura ma lovesc de aceeasi problema pe care nu am reusit sa o rezolv.Ideea cu trecerea pe ecranul comenzi nu stiu daca ne ajuta foarte tare, am si clienti care dau comanda, altii nu, comenzile se mai onoreaza si partial, aviz se face doar cu rol de transport fara valoare, nu din saga.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26306
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare la E-factura

#12 Mesaj de tomac »

Informațiile suplimentare din formular se salvează la nivel de formular, nu la nivel de client.
Puți pune la informații suplimentare - lângă cont - la ultima linie din factură și ele vor fi la nivelul acelui articol.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bardasa
Mesaje: 41
Membru din: Vin Mar 04, 2016 11:23 am

Re: Eroare la E-factura

#13 Mesaj de bardasa »

Buna ziua,
La deschiderea modulului e-Facturi imi apare urmatoarea eroare, doar la una din firmele pe care le am in Saga. Cum remediez?
"The remote server returned an error: (401) Unauthorized. STACK TRACE. at System.Net.HttpWebRequest.GetResponse() at ControlLibrary2015.ANAF.SPV.<Navigate>d__47.MoveNext()"
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24527
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare la E-factura

#14 Mesaj de balazse »

Pentru BardasA
Administrator scrie: Mar Iul 02, 2024 1:21 pm Ati ramas cu codurile de acces SPV vechi, care trebuiau modificate de vreo luna. Trebuie resetate. Daca nu apare butonul de resetare, reefectuati actualizarea programului.
Nu mai ignorati informarile pe care le primiti pe mail!

manailaa
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iul 28, 2009 12:00 am

Re: Eroare la E-factura

#15 Mesaj de manailaa »

Buna ziua! In momentul in care apas butonul afisare doar facturi importate sau anulate, imi apare urmatorul mesaj : variable "pcalefacturi: is not found. 12. Nu reusesc sa vad ce ma intererseaza.

Încuiat