Efactura

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
brebanv
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 04, 2020 4:31 pm

Efactura

#1 Mesaj de brebanv »

Buna. Oare in sectiunea IMPORT EFACTURI PRIMITE de fiecare data cand intru se vor incarca toate efacturile primite? Societatea noastra primeste multe facturi de la furnizorul principal (zilnic) si am observat ca dureaza cateva minute pana se incarca facturile acolo. Practic de fiecare data cand voi intra in casuta de efacturi primite mi se vor incarca toate de la bun inceput? Asta inseamna ca voi avea de asteptat din ce in ce mai mult (cu cat mi se aduna mai multe facturi).

Sau exista ceva modalitate de a le prelua de acolo si de a disparea odata preluate? Sa apara doar cele noi si nepreluate?

nicorecd257
Mesaje: 18
Membru din: Joi Aug 26, 2010 12:00 am

Re: Efactura

#2 Mesaj de nicorecd257 »

buna ziua,
o microintreprindere neplatitoare de tva factureaza servicii IT spre o firma din Las Vegas si United Kingdom
are obligatia de a transmite factura in SPV????
incasarea facurilor e prin banca iar transmiterea lor pe mail

brebanv
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 04, 2020 4:31 pm

Re: Efactura

#3 Mesaj de brebanv »

Eu stiu ca toate intreprinderile au obligatia de a transmite in SPV

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24527
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Efactura

#4 Mesaj de balazse »

Pentru BrebanV
Daca nu doresti sa le importi in program, atunci bifezi la "anulat" si apesi pe "accept".

padurarur74
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 19, 2022 1:03 pm

Re: Efactura

#5 Mesaj de padurarur74 »

Buna ziua!

Am si eu o intrebare:

De ce dureaza atat de mult sa se importe e-facturile primite, si de ce se importa de fiecare data toate facturile primite (nu doar cele noi), la fiecare accesare a functiei E-facturi "import e-facturi primite" din SAGA desktop, daca ele sunt deja salvate pe calculator, in directorul SAGA/e-facturi/"utilizator"/"luna"/facturiprimite?

Nu exista o posibilitate ca aceasta operatiune sa fie ultrarapida? Pare ca si cum, de fiecare data le-ar descarca de undeva de pe un server extern, iar la cat de greu si lent merge, parca s-ar transfera fisiere enorme, ori, in realitate, in acel director, de mai sus, fisierele salvate sunt de cativa kilobiti fiecare.

Please help, caci ma gandesc cu groaza ce se va intampla cand vor fi mii si mii de facturi primite in acest mod.

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26306
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Efactura

#6 Mesaj de tomac »

Problema e alta. Sunt fișiere ce sunt arhivate. Și ele conțin indexul. Așa că trebuie verificate, iar verificarea se face prin dezarhivare și verificare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tinteam582
Mesaje: 32
Membru din: Mie Dec 04, 2013 9:28 am

Re: Efactura

#7 Mesaj de tinteam582 »

Buna ziua,

Am un client care imi face autofactura pentru serviciile prestate catre el. Cum fac in Saga sa-mi apara facturile emise de el in numele meu cu 01.07.2024? Trebuie bifat ceva pe undeva in saga. Daca ma uit direct in SPV, facturile emise de el sunt acolo ca facturi ”trimise”de mine.

vasileg498
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 06, 2010 12:00 am

Re: Efactura

#8 Mesaj de vasileg498 »

Buna ziua,
Am si eu o intrebare, de ce in pdf-ul din e-Factura la nr. de inregistrare trece tot CUI-ul si nu trece nr. de inregistrare de la Reg.Comertului?
Multumesc!

La facturile trimise din Saga, la client in dreptul nr.de inreg trece CUI-ul
Ultima oară modificat Mie Iul 03, 2024 12:53 pm de către vasileg498, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24527
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Efactura

#9 Mesaj de balazse »

Discutam despre factura emisa sau primita?
Daca primita, atunci discuta cu furnizorul.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11995
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Efactura

#10 Mesaj de septimiuv »

Clientul este neplătitor de tva.

vasileg498
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 06, 2010 12:00 am

Re: Efactura

#11 Mesaj de vasileg498 »

Clientul este platitor de TVA, in factura clasica pe hartie trece corect doar in cea din SPV nu trece bine

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11995
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Efactura

#12 Mesaj de septimiuv »

Verifică clientul în meniul „Fișiere - Clienți”.

micum882
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 24, 2015 5:50 pm

Re: Efactura

#13 Mesaj de micum882 »

Furnizor intern de transport,ne face un transport de piese din IT in RO. Factura este emisa in EUR si are trecut cursul la care s-a facturat. Cand descarc din SPV factura se duce automat la importuri cu valoare in EUR si nu la achizitii interne la valoare in lei, cu toate ca furnizorul este din RO.Cum sa procedez ca sa se importe corect.

ganeam951
Mesaje: 530
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Efactura

#14 Mesaj de ganeam951 »

Este corect sa se importe la intrari valuta, pt ca factura primita a fost emisa in euro si nu are relevanta faptul ca acest furnizor este din Romania . Inregistrati factura in euro , la cursul valutar respectiv.

verest
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 01, 2023 7:47 pm

Re: Efactura

#15 Mesaj de verest »

Buna ziua , se poate seta la import e-factura sa se importe si codul la fiecare pozitie in parte? Momentan o importa la denumire....Multumesc!

Scrie răspuns