registrul incasari si plati la PFA cu TVA

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
doinead840
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 26, 2018 10:21 pm

registrul incasari si plati la PFA cu TVA

#1 Mesaj de doinead840 »

Buna ziua!
Va rog, spuneti-mi cum listez registrul de incasari si plati fara sa fie inclus TVA-ul, la un PFA platitor de TVA?
Ce bifa trebuie facuta si nu stiu eu?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8782
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: registrul incasari si plati la PFA cu TVA

#2 Mesaj de herganiec »

Registrul-jurnal de încasări și plăți se înregistrează atât operațiunile în numerar, cât și cele efectuate prin contul curent de la bancă, la valoarea prevăzută în documentele justificative, inclusiv taxa pe valoarea adăugată (TVA).
Deși TVA-ul este inclus în Registrul de Încasări și Plăți, TVA-ul colectat și TVA-ul deductibil sunt gestionate separat în jurnalul de vânzări și jurnalul de cumpărări, pentru declararea și plata TVA către ANAF.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26923
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: registrul incasari si plati la PFA cu TVA

#3 Mesaj de tomac »

Sunt oameni blocați în anul 2014, oameni care din 2015 încoace habar nu au că normele se mai schimbă și care cred că așa cum era acum 20 de ani așa este și acum.
@doinead840 - este corect cum se listează din program. RJIP este document de evidență contabilă, nu fiscală. Determinarea taxelor se face în baza registrului de evidență fiscală nu în baza RJIP.
Există un ordin - 170/2015 care spune cum se completează acest registru de încasări și plăți. Și se completează cum o face programul nu așa cum credeți că se completează.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns